Acil Boşanmak istiyorum Ne Yapmalıyım?

En hızlı şekilde boşanabilmenin yolu her iki eşin de boşanma yönünde irade sergilemesi ve boşanmanın hukuki sonuçlarında uzlaşmaları ile mümkündür. Bu nedenle acil boşanma istiyorum diyen kişilerin bu isteklerinin yerine gelebilmesi ancak açılacak olan boşanma davasının anlaşmalı olarak yürütülmesi ile mümkündür.

Acil Boşanmak istiyorum Ne Kadar Sürer?

Acil boşanma istemlerinin karşılanması adına açılacak anlaşmalı boşanma davaları, hukuki prosedürlerin doğru bir şekilde yürütülmesi ile birlikte ortalama 2 3 ay içerisinde sonuçlandırılabilir. Tabi ki bu süreç içerisinde bir çok unsur anlaşmalı boşanma davası süresini belirler. Örneğin davanın açılacağı mahkeme, dava sürecinin uzman bir anlaşmalı boşanma avukatı ile yürütülmesi, gerekli belgelerin hukuki altyapıya uygun olarak hazırlanması gibi bir çok husus anlaşmalı boşanma davası süresini belirleyeceğinden dolayı acil boşanmak istiyorum diyen kişilerin süreci doğru yönetmeleri önemlidir.

Acil Boşanmak istiyorum Ne Yapmalıyım?

Anlaşmalı boşanma en kısa sürede evliliğin bitirilmesi için açılması gereken boşanma türüdür. Bu noktada acil boşanmak istiyorum diyen bireylerin 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu içerisinde belirlenmiş olan “Anlaşmalı Boşanma Şartlarını” yerine getirmeleri gerekir. Aksi durumda açılacak olan boşanma davasının çekişmeli boşanma davası şeklinde yürütülmesi, boşanmanın ortalama 1 2 yıl sürmesine neden olacaktır.

Anlaşmalı Boşanma için Ne Gereklidir?

Anlaşmalı boşanmalarda yerine getirilmesi gereken 3 unsur vardır. Bunlar sırasıyla en az 1 yıl evli kalmış olmak, boşanma ve hukuki sonuçları üzerinde eşlerin uzlaşması ve bu uzlaşmaya dair bir anlaşmalı boşanma protokolü imzalaması,açılacak davada duruşmalara her iki eşin de katılmasıdır. Acil boşanmak istiyorum diyen kişilerin bu 3 unsuru yerine getirmeleri onların hızlı ve sağlıklı bi şekilde boşanmalarına olanak sağlar.

Anlaşmalı Boşanmada Haklarım Nelerdir?

Acil boşanmak istiyorum diyen kişilerin açması gereken anlaşmalı boşanma davalarında yasal hakların korunması oldukça önemlidir. Zira boşanmanın en kısa sürede gerçekleşmesi adına, velayet, mal paylaşımı, tazminat, nafaka gibi haklardan feragat edilmesi bireylerin yasal hak kaybına neden olacaktır. Taraflar çocuğun velayeti, mal paylaşımının yapılması, maddi ve manevi tazminat, nafaka gibi bir çok hususta haklara sahiptir. Bu noktada hakların korunabilmesi için etkili bir süreç yönetimi yapılmalıdır. O yüzden burada bireylere uzman bir anlaşmalı boşanma avukatı tutmaları önerilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


3 + beş =

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>