Aile Konutu Şerhi

Aile konutu, evli çiftlerin birlikte yaşadıkları ortak ikamet edilen ve yaşamsal faaliyetlerin sürekli olarak sürdürüldüğü konuttur. Bir evin aile konutu olabilmesi için evliliğin bu konut içerisinde devam ediyor olması ve eşlerin sürekli olarak burada yaşıyor olması gerekir. Bu tanımdan yola çıkarsak yalnızca yazlık, bağ evi, yayla evi ya da çiftlik gibi konutlar belirli süreler içerisinde yaşandığı için aile konutu değildir. Ortak yaşamın sürdürüldüğü resmi ikamet adresleri ise aile konutu kavramına dahil olmaktadır. Bu yazımızda aile konutu şerhi nedir ve aile konutuna, aile konutu şerhi nasıl koyulur hususlarında bilgiler vereceğiz.

Aile Konutu Şerhi Nedir?

Aile konutu şerhi, aile konutu statüsüne sahip ortak yaşam alanının bir şerh ile belirlenmesi sonucu eşlerin birbirlerinden habersiz olarak bu yaşam alanındaki tasarruflarını sınırlayan uygulamadır. Kanun bir evin aile konutu şerhi kapsamında olması durumunda, eşlerden ikisinin de rızası olmaksızın bu ev hakkında tasarrufta bulunulamayacağına hükmeder. Diğer bir ifade ile, bir eve aile konutu şerhi konulması durumunda bu ev, eşlerin ikisinin de rızası olmadan satışa çıkarılamaz, kiralanamaz, mevcut sözleşmelerin iptali yapılamaz, aile konutu şerhi bulunan ev başkasına devredilemez.

Burada Kanun, aile konutunun korunması ve ailenin mağduriyet yaşamaması adına “aile konutu şerhi” uygulamasına gitmiştir. Kimi zaman eşlerden birisi diğer eşin haberi olmadan evi başka birisinin üzerine yapma, evi 3. bir kişiye devretme, evin değerinin altında bir bedele satma, eşin rızası olmadan evi kiralama… gibi davranışlar sergileyebilmektedir. Bu tür davranışlar özellikle boşanma arefesinde ya da boşanma davası sürerken, boşanmada mal paylaşımı hususunda diğer eşin mağdur edilmesi amacıyla sıklıkla yapılmaktadır. Kanun da bu tür bir boşanmada mal kaçırma davranışının önüne geçme adına, ortak ikamet edilen yere aile konutu şerhi konulabileceğine hükmetmiştir.

Aile Konutu Şerhi Nasıl Koyulur?

Ortak ikamet edilen taşınmazın sahibi olmayan eş, aile konutu şerhi çıkarmak istediğinde, diğer eşin rızası olmadan ya da diğer eşten izin almadan direk olarak kendisi de mevcut taşınmaza aile konutu şerhi koydurabilmektedir. Aile konutu şerhi, taşınmazın bulunduğu yerdeki muhtardan alınacak, “aile konutu belgesi” ile tapuda yapılmaktadır. Fakat kimi zaman taşınmazın aile konutu olup olmadığı tartışma konusu olabilmektedir. Bu gibi durumlarda dava içerisinde hakimden aile konutu şerhi konulması talep edilebilir.

Aile konutu şerhini koydurmak isteyen kişiler, evlilik cüzdanları ve evin bulunduğu mahalle muhtarından yerleşim yeri belgesi almaları ile birlikte, Tapu sicil Müdürlüğüne yapılacak başvuru sonucunda gerçekleştirilir.

Aile Konutu Şerhi Koydurmak Gerekir Mi?

Bir evin aile konutu olduğunu belirten özellik, aile konutu şerhidir. Bu şerh sayesinde 3. kişiler, taşınmazın aile konutu olduğunu bilirler ve olası bir satış durumunda 3. kişi 2 eşin de rızası olmadan bu evi alamayacağını bilir. Aile konutu şerhi koydurmak önemli bir husustur. Ortada boşanma gibi bir konu olsun veya olmasın, bir taşınmaza aile konutu şerhi koydurma, o taşınmaz için her iki eşin de ortak irade göstermesi ile tasarruf yapılabilmesine olanak sağlar.

One thought on “Aile Konutu Şerhi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


altı − 5 =

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>