Aldığım Nafaka Yetmiyor Ne Yapabilirim

Boşanma sonrası hayat standartlarında oluşabilecek düşüşün telafi edilebilmesi adına hakim nafaka ödenmesine hükmetmektedir. Bu nafaka kesin hükümler içermez ve hayat standartlarında oluşabilecek değişimlere bağlı olarak nafaka da değişebilmektedir. Aldığım nafaka yetmiyor diyen kişiler bu süreçte nafaka artırma davası açarak mevcut nafakalarında artış talep edebilirler.

Aldığım Nafaka Yetmiyor – Nafaka Artırma Davası

Aldığım nafaka yetmiyor diyen kişiler açısından boşanma sürecinde verilmiş olan nafaka miktarı kesin hüküm içermez. Yani ileride oluşabilecek enflasyon artışı, çocuğun okul masraflarının artması, kira bedelinin yükselmesi… gibi bir çok neden ortaya koyularak nafaka artırma davası açılabilir.

 

Boşanma davalarında nafakaya ilişkin bedel talep edilirken bireylerin enflasyon oranında bir artışı hakimden istemeleri önemlidir. Diğer türlü nafaka yıllar içerisinde, enflasyon karşısında değer kaybedecektir. Bu da bireylerin ilk aldıkları nafaka miktarının yıllar içerisinde reel anlamda erimesine neden olacaktır. Boşanma davasında nafakanın enflasyon oranında yıllık artışının yapılmamış olması durumunda aldımdığım nafaka yetmiyor diyen kişi nafaka artırma davası açmalıdır.

 

Nafaka artırma davalarında hakim boşanma davası sonucunda verilmiş olan nafaka ile günümüzde ihtiyaç duyulan nafaka arasında bir kıyas yapacaktır. Buna göre örneğin beş yıl önce boşanan ve 500 tl nafaka alan kişi açısından bu 5 yıllık süreçte aldığı nafaka miktarı sürekli olarak enflasyon karşısında yaşadığı değer kaybı açılacak nafaka artırma davası ile giderilebilmektedir.

Aldığım Nafaka Yetmiyor Ne Yapabilirim

Aldığım Nafaka Yetmiyor Ne Yapabilirim

 

Nafaka artırma davası açılacak mahkeme, aile mahkemesidir. Aldığım nafaka yetmiyor diyen kişi nafaka artırım davası dilekçesi ile birlikte yetkili Aile Mahkemesine başvuru yapması gerekir.

 

Aldığım nafaka yetmiyor diyen kişi açısından nafakanın yetmediği durumlar hayat standardında oluşabilecek değişikliklerden kaynaklanabilmektedir. Örneğin, çocuk için iştirak nafakası (çocuk bakım nakafası) alan bir birey, çocuğun okula başlaması ve ihtiyaçlarının artması gibi bir nedenle nafaka artırma davası açabilmektedir. Keza kendisi için yoksulluk nafakası alan birey de ev kirasının artması gibi bir nedenle nafaka artırma davası açabilir. Nafaka artırma davası açılırken bireylerin, nafaka arttırma davası dilekçeleri ile birlikte yetkili mahkemeye başvuru yapması gerekmektedir. Bu konuda yetkili mahkeme hangisi olduğu bilgisi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


2 + altı =

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>