Anlaşmalı Boşanma Protokolü

Anlaşmalı boşanma gerçekleştirilebilmesi için 4721 sayılı Türk Medeni Kanununda yer alan şartlardan birisi de tarafların “anlaşmalı boşanma protokolü” imzalamalarıdır. Kanuna göre anlaşmalı boşanma protokolü imzalanmadan eşlerin anlaşmalı boşanma gerçekleştirmeleri mümkün olmamaktadır. Bu makalemizde anlaşmalı boşanma protokolü nasıl hazırlanır, anlaşmalı boşanma protokolü içerisinde hangi unsurlar yer alır, anlaşmalı boşanma protokolü yazarken nelere dikkat edilmelidir, anlaşmalı boşanma protokolü örneği gibi hususlara değineceğiz.

Anlaşmalı Boşanma Protokolü Nasıl Hazırlanır?

Anlaşmalı boşanma davaları için gerekli olan boşanma protokolü içerisinde eşler, boşanmanın tüm hukuki sonuçları üzerinde uzlaştıklarını beyan ederler. Anlaşmalı boşanma protokolü hukuki açıdan kusursuz hazırlanmalıdır zira açılacak olan anlaşmalı boşanma davasının omurgasını bu belge oluşturur. Anlaşmalı boşanma protokolü içerisinde boşanmadan beklenti ve talepler tek tek ele alınmalıdır.Bu noktada unutulacak, atlanacak ya da uzlaşma sağlanamamış bir husus olması durumunda açılacak anlaşmalı boşanma davası süre olarak uzayabileceği gibi davanın reddi de söz konusu olabilir. Diğer yandan eşlerin üzerinde uzlaşma sağlayamadıkları konular olması durumunda dava çekişmeli boşanma davasına da dönebilmektedir. O yüzden anlaşmalı boşanma protokolü yazarken mutlaka uzman bir boşanma avukatı tarafından destek alınması önerilir.

Anlaşmalı Boşanma Protokolü İçerisinde Hangi Maddeler Yer Almalıdır?

Boşanmanın tüm hukuki sonuçları tek tek boşanma protokolü içerisinde yer almalıdır.Bu noktada taraflar, çocuğun velayeti, mal paylaşımı, maddi ve manevi tazminat, iştirak nafakası, yoksulluk nafakası gibi hususlara protokol içerisinde açıkça yer verilmelidir. Bu konularda tarafların uzlaşmış olmaları ve anlaşmalı boşanma protokolü içerisinde uzlaştıklarını beyan etmeleri hukuki açıdan doğru olsa da eksik bir söylem olacaktır. Örneğin çocuğun velayeti konusunda tarafların anlaşmış olmalarının yanı sıra boşanma sonrası çocukla kişisel ilişki tesisinin nasıl kurulacağı da anlaşmalı boşanma protokolü içerisinde yer almalıdır. Yani boşanma sonrası çocuğun velayetini almayan ebeveynin çocuğu hangi şartlar altında görebileceği, çocukla ne sıklıkla görüşebileceği, yaz tatili ve bayram gibi tatillerde velayeti almayan kişide kalıp kalmayacağı gibi önemli durumlar da boşanma protokolü içerisinde yer almalıdır. Aksi durumda boşanma davasında olmasa da boşanma sonrası hak kaybı ile karşılaşılması durumu ortaya çıkacaktır. Bu durum yalnızca çocuğun velayeti için geçerli olmayıp tüm hukuki sonuçların tepeden tırnağa doğru şekilde kurgulanması önem arz eder.

Anlaşmalı Boşanma Protokolü Yazarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Anlaşmalı boşanma protokolü hazırlanırken yapılan hatalardan birisi, tarafların sadece boşanma davasını baz alarak hareket etmeleridir. Bu durum boşanma sonrası hak kaybı yaşanmasına neden olabilir. Örneğin tarafların nafaka konusunda uzlaşmalarının yanı sıra enflasyon,çocuğun okula başlaması, değişen yaşam koşulları oranında nafakanın artırılması gibi hususlar da anlaşmalı boşanma protokolü içerisinde yer almalıdır ki, bireyler ileriki yıllarda herhangi bir sorunla karşılaşmasın. Ya da bir başka örnekte boşanma sonrası taraflardan birisinin maddi veya manevi tazminat davası hakkının saklı tutulup tutulmaması önemli bir durumdur.Bu ve bunun gibi bir çok ince ayrıntıya dikkat edilmelidir. Bu noktada uzman bir anlaşmalı boşanma avukatı tarafından destek alınması gerek boşanma süreci içerisinde gerekse de boşanma sonrası yaşanabilecek hak kayıplarını engeller.

Anlaşmalı Boşanma Protokolü Örneği

Boşanma sürecinde yapılan hatalardan birisi de internette kolaylıkla bulunabilen anlaşmalı boşanma protokolü örneği üzerinden bireylerin kendi sözleşmelerini hazırlamaya çalışmalarıdır. İnternet üzerinde bulunabilecek bu tür belgelerin hukuki altyapısının doğru olup olmadığı tartışma konusudur. O yüzden davada hukuki anlamda kusursuz bir boşanma protokolü sunulması açısından bu tür örnekler bireylere faydadan ziyade zarar getirebilmektedir. Anlaşmalı boşanma protokolü örneği yerine bireylerin kendi evliliklerine özel olarak hazırlanmış bir boşanma sözleşmesi ile davayı yürütmeleri önerilir. Öyle ki her evlilik içerisindeki dinamikler farklı olacağından dolayı bu evlilik için gerekli olan anlaşmalı boşanma protokolü de evliliğe özel olarak hazırlanmış olmalıdır.

Anlaşmalı Boşanma Protokolü Yardım

Anlaşmalı boşanma protokolü hazırlanırken alınacak hukuki yardım ile bireyler kusursuz bir boşanma sözleşmesi elde edebilirler. Bu süreçte yapılan hatalardan birisi de adliye etraflarında bulunan dilekçe yazan arzuhalcilere boşanma protokolü hazırlatılmasıdır. Hukuki bilgi ve deneyim açısından herhangi bir vasfa sahip olmayan bu bireylerin hazırladıkları anlaşmalı boşanma protokolü sorun çıkarabileceği gibi, bu kişilerin hukuki sorumluluğu olmaması nedeniyle verilen zararın bir yaptırımı da olmayacaktır. Bu nedenle boşanma avukatı tarafından hazırlanacak olan anlaşmalı boşanma protokolü her zaman daha faydalı olacaktır.

2 thoughts on “Anlaşmalı Boşanma Protokolü

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


− 5 = üç

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>