Apostille Şerhi Nedir Nasıl Alınır

Her resmi belge bulunduğu ülke sınırları içerisinde geçerlidir. Resmi bir belgenin farklı bir ülkede geçerli olmasını sağlayan tasdik unsuru Apostille Şerhi olarak adlandırılır. Yurtdışında boşanma davası açarak evliliğini yabancı bir mahkemede sonlandıran kişilerin bu boşanma kararlarını Türkiye’de tanınma ve tenfiz davası açarak geçerli kılmaları gerekir. Bu noktada boşanma tanıma tenfiz davası için gerekli belgelerden birisi de apostil şerhi olmaktadır. Apostille şerhi olmayan evrakların ülkemizde resmi evrak olarakkabul edilmemesi nedeniyle yabancı mahkeme kararlarının Türkiye’de tanınması ve tenfizi yapılamaz. Burada, yabancı mahkemede boşanmış çiftlerin boşanma tanıma tenfiz işlemini gerçekleştirebilmeleri adına mutlaka apostile şerhi almaları gerekmektedir.

Apostille Şerhi Nasıl Alınır?

Apostille şerhi alması gereken bireyler, bu belgeyi hazırlayan makamlardan talep etmek durumundadırlar. Örneğin Almanya’da açılan bir boşanma davasına ilişkin kesinleşmiş karara apostille şerhi alınmak istenmesi durumunda Alman mahkemelerince bu şerhin hazırlanması gerekmektedir. Apostil şerhi alırken bireyler mutlaka bu belgenin doğru be eksiksiz hazırlanmış olmasına dikkat etmelidirler. Apostille şerhi içerisinde oluşabilecek bir eksiklik ya da yanlışlık, Türkiye’de açılacak olan boşanma tanıma tenfiz davasında istenilen sonucun alınmasını engelleyecektir.

Apostile Şerhi Nereden Alınır?

Apostille şerhi alınabilecek makamlar ülkeden ülkeye farklılık gösterebilmektedir. Örneğin Türkiye’de bir belgeye apostille şerhi alınmak istenmesi durumunda, idari bir belge ise, valilik ya da kaymakamlıklardan apostille şerhi alınabilir. Yargı ile ilgili bir belgenin apostille şerhi alınması gerekiyor ise bu defa adli yargı makamlarınca apostile şerhi verilmektedir.

Apostille Şerhi Alırken Dikkat!

Apostille şerhinde oluşabilecek noksanlık ya da hatanın Türkiye’de boşanmanın tanınması ve tenfizi işlemini geçersiz kılacağına değinmiştik. Burada apostil şerhi içerisinde dikkat edilmesi gereken hususlara ve hangi unsurların apostil şerhi içerisinde bulunması gerektiğini söyleyeceğiz.

Apostil Şerhinde Bulunması Gerekenler

Apostil Şerhi alınmak istenen belgeyi, düzenleyen ülkenin adı, belgeyi düzenleyen kişinin adı ve sıfatı, belgeyi imzalayan kişinin adı, belgeye konulan mührün hangi makama ya da kuruma ait olduğu, belgenin düzenlenme tarıihi, düzenlenme yeri, tasdik edilen tarih, apostille şerhini düzenleyen makam, apostil şerhi numarası, apostille şerhi düzenlemiş olan makamın kaşesi veya mührü, apostil şerhi düzenleyen bireyin imzası

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


9 × beş =

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>