Aşırı Kıskançlık Nedeniyle Boşanma

Evlilik kimi durumlarda tarafların tutum ve davranışları sonucu sekteye uğrayabilmektedir. Bu gibi durumlarda evlilik çekilmez bir halırken, ortak yaşam kurmak da imkansızlaşmaktadır. Bu tutum ve davranışlardan birisi de aşırı kıskançlıktır. Aşırı kıskançlık tek başına boşanma nedeni değildir. Medeni Kanun hangi durumlarda boşanma gerçekleştirilebileceğini özel boşanma nedenleri ve genel boşanma nedenleri olarak ayırmıştır. Aşırı kıskançlık nedeniyle boşanma davası açacak bireyler açısından, aşırı kıskanma evlilik birliğini temelden sarsacağı için 4721 sayılı Türk Medeni Kanununun 166. maddesi uyarınca evlilik birliğinin temelden sarsılması kapsamında değerlendirilmektedir.

 

Aşırı Kıskançlık Nedeniyle Boşanma Kapsamı Nedir?

Aşırı kıskançlık nedeniyle boşanma davalarında hakim kıskançlık davranışının evliliği ne ölçüde zedelediğine bakmaktadır. Ortak yaşam kurulmasının taraflardan beklenmeyecek derecede olumsuz etkilendiği vakalarda hakim kanaati de boşanma yönünde olmaktadır.

 

Aşırı kıskançlık sonucu boşanma davası açacak kişilerin bu süreçte açacakları boşanma davasında ispat yükümlülüğü bulunmaktadır. Yani evlilik birliğinin aşırı kıskançlık nedeniyle sarsıldığı yönünde ispat yapılmalıdır. İspat, tanık beyanları ile yapılabileceği gibi farklı argümanlar kullanılarak da yapılabilir. Aşırı kıskançlık nedeniyle boşanma davası içerisinde bu durumun ispatı yapılamadığı zaman açılan boşanma davası reddedilmektedir. Bu da bireylerin 3 yıl içerisinde tekrar boşanma davası açmalarını engeller.

 

Aşırı kıskançlık nedeniyle boşanma davası açacak bireyler açısından boşanma davasının açılacağı yer Aile Mahkemesidir. Dava eşlerin son altı ay içerisinde birlikte ikamet ettikleri yerdeki Aile Mahkemesinde açılır, Aile Mahkemesi bulunmayan yerlerde ise Asliye Hukuk Mahkemesinde boşanma davası açılabilir. Eşlerin altı aydan daha uzun bir süre farklı yerlerde ikamet etmeleri durumunda ise boşanma davası açılacak yer davalının ikamet adresinin bulunduğu yer mahkemesidir.

 

Aşırı kıskançlık nedeniyle boşanma davası açmak istiyorum diyen bireylerin yaşadığı kıskançlık durumu farklı şekillerde ortaya çıkabilir. Eşini sosyal ortamlardan soyutlama, kadının çalışmasına izin vermeme, erkeğin arkadaşları ile görüşmesini engelleme, eşin ailesiyle görüşmesine engel olma… gibi bir çok davranış aşırı kıskançlık nedeniyle boşanma davalarına konu olmaktadır.

 

Aşırı kıskançlık nedeniyle boşanma davası açacak kişilerin bu süreçte davayı yürütme şekilleri açılacak davanın süresini ve sonucunu direk olarak etkilemektedir. Bu süreçte bireylerin boşanma avukatı tutmaları onların velayet, mal paylaşımı, nafaka ve tazminat gibi hususlarda hak kaybı yaşamalarını engellerken, en kısa sürede boşanma davasının sonuçlanmasını da sağlayabilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


5 × dört =

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>