Avusturya Boşanma Tanıma Tenfiz Davası

Avusturya’da yaşayan Türk vatandaşlarının Avusturya mahkemelerine açmış olduğu boşanma davası sonucu evliliklerini noktalamaları durumunda bu boşanma ülkemizde geçerli olmamaktadır. Milletler arası Özel Hukuk’a göre yabancı bir ülkede verilen mahkeme hükümlerinin tanınması ve tenfiz edilmesi gerekir. O nedenle Avusturya’daki boşanmanın Türkiye’de tanınması için boşanma tanıma tenfiz davası açılmalıdır. Aksi durumda Avusturya’da boşanan Türkler Türkiye’de yasal olarak evli görünmektedirler.

 

Avustuya’da boşandım Türkiye’de Dava Açmam Gerekir Mi?

Evet Türk vatandaşlarının Avusturya’da gerçekleştirdikleri boşanmanın Türkiye’de de geçerli olabilmesi için boşanma tanıma tenfiz davası açmaları gerekir. Boşanma tanıma tenfiz davası açılmaması durumunda bireyler yeniden evlenmek istemeleri durumunda bu evlilik gerçekleşmeyecektir.

 

Peki Avusturya’daki Boşanmanın Türkiye’de Tanınması Ne Kadar Sürer?

Avusturya’da boşanan kişilerin Türkiye’de açacakları boşanma tanıma tenfiz davası süresi, hukuki prosedürlerin nasıl işletildiği ile ilgili olarak farklılık göstermektedir. Boşanma tanıma tenfiz davası en kısa sürede sonuçlandırılmak istenmesi durumunda Avusturya’da boşanan çiftlerin ülkemizde bulunan farklı farklı boşanma tanıma tenfiz avukatı tutmaları önerilir. Bu şekilde Avusturya’daki boşanmanın Türkiye’de tanınması ve tenfiz ortalama olarak 1 hafta ile 3 ay arasında değişir. Diğer yandan Avusturya’da boşanan kişilerin bu süreci kendileri yürütmek istemeleri durumunda boşanmanın tanınması ve tenfizi yıllarca sürebilmektedir.

 

Avusturya’da Boşanan Kişiler Türkiye’de Avusturya Boşanma Tanıma Tenfiz Davası Ücreti Ne Kadar Öderler?

Boşanma tanıma tenfiz davası ücreti bu süreçte avukat tutulup tutulmamasına göre farklılık gösterecektir. Boşanma tanıma tenfiz davası ücreti içerisinde çeviri masrafları, noter ücretleri, tebligat ücretleri, gerekli evrakların maliyeti, Türkiye’de dava açma masrafları gibi farklı kalemleri içermektedir. Bunun yanı sıra Türkiye’de boşanma tanıma tenfiz avukatı tutulması dava sürecini hızlandıracağı için bireylere avantaj sağlamakta ve bireylerin bu süreci kendilerinin yürütmesine oranla daha ekonomik olmaktadır. Yıllarca sürebilen bir dava türü olması nedeniyle bu süreçte boşanma tanıma tenfiz avukatı tutulması bireylere daha az masraf anlamına gelecektir.

 

Avusturya’dan Gelmeden Avusturya Boşanma Tanıma Tenfiz Davası Açılabilir Mi?

Elbette, Avusturya’da yaşayan kişiler Türkiye’ye gelmeden de boşanma tanıma tenfiz davası açabilmektedirler. Türkiye’de bulunan boşanma tanıma tenfiz avukatlarına vekalet vererek, Türkiye’ye dönmeden de bu dava yürütülebilmektedir. Avusturya’da ikamet edilmesi durumunda boşanma tanıma tenfiz davası İstanbul Ankara ya da İzmir şehirlerinden birisinde de açılabilir.

 

Avusturya Boşanma Tanıma Tenfiz Davası 2015
Avusturya Boşanma Tanıma Tenfiz Davası Nerede Açılır
Avusturya Boşanma Tanıma Tenfiz Davası Yetkili Mahkeme

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


6 − = üç

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>