Belçika Boşanma Tanıma Tenfiz Davası

Belçika’da yaşayan Türk vatandaşlarının bu ülkede açtıkları boşanma davası sonucu evliliklerini noktalamaları durumunda, Belçika mahkemesinin vermiş olduğu boşanma hükmü Türkiye’de geçerli olmamaktadır. Milletlerarası Özel Hukuka göre yurtdışı mahkemelerinden alınan kararların Türkiye’de tanınması ve tenfizi gereklidir. Bu nedenle Belçika’da boşanan Türklerin Türkiye’de boşanma tanıma tenfiz davası açmaları gerekmektedir. Boşanmanın tanınması adına boşanma tanıma tenfiz davası açılmaması durumunda, Belçika’da boşanma işlemi gerçekleştiren kişiler Türkiye’de yasal olarak evli görüneceklerdir. Bu da tekrar evlenmek istenilmesi durumunda evliliğin gerçekleşmemesine neden olacaktır.

Belçika Boşanma Tanıma Tenfiz Davası Nerede Açılır?

Belçika’da boşanma davası açarak evliliğini sonlandıran kişilerin bu süreçte merak ettiği konulardan birisi bu boşanma kararının Türkiye’de tanınması için açılacak boşanma tanıma tenfiz davası nerede açılacağı konusudur. Boşanma tanıma tenfiz davası açılacak olan yetkili mahkeme Aile Mahkemesidir. Belçika’da yaşayan kişiler açısından boşanma tanıma tenfiz davası İstanbul İzmir ya da Ankara illerinden birisinde açılabilmektedir. Bireyler Türkiye’ye gelmeden de boşanma avukatı tutarak bu işlemi Belçika’dan yürütebilmektedirler.

Belçika Boşanma Tanıma Tenfiz Davası Süresi Ne Kadardır?

Belçika’daki boşanmanın Türkiye’de tanınması ve tenfizini isteyen kişilerin merak ettikleri bir başka soru ise boşanma tanıma tenfiz davası süresi olmaktadır. Boşanma tanıma tenfiz davası süresi, Belçika’da boşanan eşlerin ikisininde farklı boşanma avukatı tutarak bu süreci yürütmeleri durumunda 1 hafta ile 3 ay arasında değişmektedir. Diğer yandan boşanma avukatı tutulmaması durumunda boşanma tanıma tenfiz davası süresi 3 4 yıl sürebilmektedir. Boşanma tanıma tenfiz davası süresinin en kısa zaman diliminde sonuçlanmasının istenmesi durumunda hukuki prosedürlerin etkin bir şekilde yerine getirilmesi gerekmektedir.

Belçika’daki boşanmanın tanınması ve tenfizi dava ücreti de merak edilen konulardan birisidir. Türkiye’de açılacak olan boşanma tanıma tenfiz davası ücreti, davanın açılacağı yer, dava için gerekli belgelerin hazırlanması için ödenecek tutarlar, çeviri masrafları, tanıma tenfiz avukatı ücreti, dava harçlar.. gibi kalemleri içermektedir.

Belçika boşanma tanıma tenfiz davası açılmaması ileride bireylerin velayet, mal paylaşımı, nafaka ya da tazminat gibi konularda sıkıntı yaşamalarına neden olabileceği gibi miras, yeniden evlenme gibi durumlarda da sıkıntı ile karşılaşmalarına neden olacaktır. Tanıma tenfiz davası açılmaması durumunda örneğin bireyler yeniden evlenememektedir.

Boşanma Tanıma Tenfiz Avukatına Danışmak İçin Lütfen Tıklayınız!

 

Belçika Boşanma Tanıma Tenfiz Davası 2015

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


7 × = yedi

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>