Boşanırsam Tazminat Alabilir Miyim?

Boşanma davası açarak mutsuz olduğu evliliğini sonlandırmak isteyen kişilerin en fazla merak ettiği konulardan birisi de boşanma neticesinde tazminat alıp alamayacağıdır. Evlilik içerisinde eşler maddi ve manevi anlamda fayda sağlamaktadırlar. Bu faydanın boşanma ile birlikte ortadan kaybolması sonucu tabi ki bireyler tazminat talebinde bulunabilmektedir. Boşanırsam Tazminat Alabilir Miyim diyen kişinin Tazminat talebinde bulunabilmesi için ise evlilik birliğinin yasal olarak sonlandırılması gerekmektedir.

Boşanırsam Tazminat Alabilir Miyim – Yasal Süreç?

Tazminat talebinde bulunacak olan kişilerin tazminat istemiyle dava açması gerekir. Boşanma davasının neticelenmesinin ardından en geç bir sene içerisinde bireyler tazminat talebinde bulunabilirler. Boşanmalarda tazminat, maddi tazminat ve manevi tazminat olarak farklılık göstermektedir.

Maddi tazminat talebinde bulunacak olan bireyler, evlilik içerisinde bulunduğu yaşam standardının boşanma ile birlikte sekteye uğradığını ve bu nedenle maddi kaybın bir nebze de olsa giderilmesini istediğini belirterek maddi tazminat davası açabilmektedir. Maddi tazminat talepleri, manevi tazminat taleplerinden farklı olarak bir sınırlama içermemektedir. Maddi tazminat talep edilebilmesinin belirli şartları bulunmaktadır. Maddi tazminat davası açacak kişilerin evlilik içerisinde eşleri ile kıyaslama yapıldığında daha az kusurlu ve ya kusursuz olmaları gerekmektedir. Bireyler istedikleri miktarda maddi tazminat talebinde bulunabilirler fakat hakimler maddi tazminata hüküm verirken rasyonel karar verirler. O nedenle bireylerin yaşadığı maddi kaybın telafisi için maddi tazminat talebinde bulunmadan önce uzman bir boşanma avukatı ile bu süreci yönetmelidirler.

Boşanırsam Tazminat Alabilir Miyim – Aldatmada 3. Kişiye Tazminat

Manevi tazminat davalarında ise kişilik hakları saldırıya uğrayan bireyler, boşanma sürecini getiren olaylar silsilesi içerisinde kişilik hakları saldırıya uğramış olmasını neden olarak göstererek manevi tazminat davası açabilmektedirler. Manevi tazminat davalarında bireylerin kişilik haklarına yapılmış bir saldırı olması şartı bulunmaktadır. Kişilik haklarına karşı yapılmış bir saldırı nedeniyle bireyler manevi tazminat talebinde bulunabilmektedirler. Ayrıca manevi tazminat davalarına sıklıkla konu olabilen durumlardan birisi de aldatma nedeniyle boşanma davası açan kişilerin aldatma eyleminin gerçekleştiği 3. Kişiye manevi tazminat davası açması durumudur. Eşi tarafından aldatılan kişiler aldatma unsurunun gerçekleştirildiği 3. Kişilere manevi tazminat davası açabilmektedir fakat burada 3. Şahsın evlilikten haberinin olması şartı bulunmaktadır.

Boşanmalarda manevi tazminat talebinde bulunacak olan kişilerin bu süreçte uzman bir boşanma avukatı ile görüşerek hem boşanma davalarının yürütülmesi hem de hak kaybı yaşamaları adına tazminat taleplerinin yerine getirilmesini kolaylıkla sağlayabilirler.

Boşanırsam Tazminat Alabilir Miyim 2015

 

One thought on “Boşanırsam Tazminat Alabilir Miyim?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


8 − sekiz =

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>