Boşanma Davası Açarsam Hakim Çocuğun Velayetini Kime Verir?

Boşanma davalarında velayet belirlenirken hakimler çocuğun menfaatini göz önünde bulundurarak karar vermektedirler. Çocuğun menfaati kavramı içerisinde çok farklı unsurlar bulunabilmektedir. Çocuğun eğitimi, çocuğun yaşayacağı ortam, çocuğun mutluluğu, çocuğun temel giderlerinin karşılanması, çocuğun diğer giderlerinin karşılanması gibi unsurlar çocuğun menfaatini belirleyen unsurlar olmaktadır.

Hakim Çocuğun Velayetini Kime Verir – Hakim Kanaati

Boşanma davası açarsam hakim çocuğun velayetini kime verir diyen bireyler açısından açılacak boşanma davası içerisinde çocuğun menfaatinin korunması açısından kendisi ile yaşamasının gerekliliği konusunda hakim kanaati oluşturması gerekir. Bu anlamda sıkı bir savunma yapılması önemlidir.

Hakim Çocuğun Velayetini Kime Verir – Küçük Çocuk

Çocuğun velayetinin kime verileceği konusunda çocuğun yaşı da belirleyici rol oynayabilmektedir. Buna göre daha küçük yaşlarda ki çocuklar için hakim, anne şefkatinin çocuğun gelişimi açısından gerekliliğini düşünerek çocuğun anneye verilmesini hükmedebilir. Tabi ki bu tek başına yeterli bir durum olmamaktadır. Küçük çocuğun da anneye kesin olarak velayeti verilebilir denemez. Görece büyük çocuklar için de hakimler velayet kararı verirken çocuğun kim ile yaşamak istediğini sorabilmektedir.

 

Kimi zaman hakimler çocuğun velayetine karar verirken pedagog raporlarını da göz önüne alabilmektedirler. Örneğin ebeveynlerden birisinin çocuğa fiziksel veya psikolojik şiddet uyguladığı pedagog raporlarında belirtilmiş ise hakim çocuğun menfaati doğrultusunda velayetin diğer ebeveyne verilmesine hükmedebilir.

Hakim Çocuğun Velayetini Kime Verir – Velayet Değiştirme

Çocğun velayeti boşanma davalarında kesin bir karar olmamaktadır. Yani bireyler boşanma davasından sonra da çocuğun velayetinin değiştirilmesi yönünde velayet davası açabilmektedirler. Değişen koşullar altında çocuğun kendisi ile yaşamasının çocuğun menfaatine olduğunu düşünen kişiler velayetin değiştirilmesi davası açarak çocuğun velayetini alabilirler.

 

Velayet davalarında bireylerin hakim kanaati oluşturmak adına uzman bir boşanma avukatı ile bu süreci yürütmeleri önemlidir. Bu nedenle bireylere boşanma avukatı eşliğinde boşanma davası açmaları önerilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


8 − = bir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>