Boşanma Davası Açma

Boşanma davası açmak, mevcut evliliğin yasal olarak sonlandırılması için gereklidir. Bireyler boşanma gerçekleştirebilmek için boşanma davası açma durumundadırlar. 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu eşlerin boşanabilmelerini belirli şartlara bağlamaktadır. Buna göre haklı bir boşanma nedeni olmaksızın boşanma gerçekleştirilmesi mümkün olmamaktadır. Söz konusu kanun boşanma nedenlerini özel boşanma nedenleri ve genel boşanma nedenleri olarak belirtmektedir.

Boşanma Davası Açma – Yetkili Mahkeme

Boşanma davası açma eşler açısından karmaşık bir süreç olabilmektedir. Özellikle boşanma süreci içerisinde yetkili mahkemenin belirlenmesi, boşanma davası açmak adına gerekli belgelerin hazırlanması, boşanma davası içerisinde etkili bir savunma yapma gibi bürokratik işlemler bireyler açısından boşanma sürecini daha da karmaşık hale getirmektedir. Bu nedenle boşanma davası açma aşamasında eşlerin boşanma avukatı tutmaları onların menfaatine olmaktadır.

Eşlerin boşanma davası açma aşamasında boşanma ile ilgili konularda hemfikir olmaları durumunda açılacak olan boşanma davası şekil ve usul yönünden anlaşmalı boşanma davası olarak adlandırılmaktadır. Anlaşmalı boşanma davası neticesinde boşanabilmek için eşlerin en az 1 yıl evli kalmış olmaları, boşanmayı ilgilendiren konuların tümünde hemfikirde olduklarını beyan ettikleri bir anlaşmalı boşanma protokolü imzalamaları ve duruşma günü mahkemede bulunmaları gerekir.

Diğer taraftan bireylerin boşanma davası açma aşamasında eşleri ile uzlaşma içerisinde olmamaları durumunda çekişmeli boşanma davası açılmaktadır. Çekişmeli boşanma davaları anlaşmalı boşanma davalarına nazaran daha uzun olmaktadır. Bu nedenle çekişmeli boşanma davası açma aşamasında tutulacak olan boşanma davası avukatı müvekkillerinin en kısa sürede çekişmeli boşanma davalarının neticelenmesini ve boşanma sonunda yaşayabilecekleri hak kayıplarını bertaraf edilmesini sağlayabilmektedirler.

Boşanma Davası Açma – Boşanma Dilekçesi

Gerek boşanma davası açmak gerekse de boşanma davasını yürütme uzmanlık gerektiren konulardır. Boşanma davası açma aşamasında kişilerin gerekli olan boşanma davası dilekçesi içerisinde yapacakları hata boşanma davası süresini uzatabileceği gibi boşanma davasının reddi gibi bir durumda ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle bireylerin uzman bir boşanma avukatı yerine boşanma davası açma aşamasında adliye etrafında bulunan arzuhalciler aracılığı ile boşanma dava dilekçesi hazırlamaları kesinlikle önerilmemektedir.

Boşanma davası açma aşamasından sonra ise bireylerin öne sürdükleri nedenin boşanma davası içerisinde hakim kanaati kazanması adına etkili bir savunma yapmaları gerekir. Bu aşamada da boşanma avukatı boşanma davalarındaki tecrübe ve bilgisi ile bireylere mutlak fayda sağlamaktadır.

One thought on “Boşanma Davası Açma

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


− yedi = 2

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>