Boşanma Davası En Kısa Ne Kadar Sürer?

Boşanma davası açacak olan bireyler açısından boşanma zor bir süreç olacaktır. O nedenle boşanma davasının en kısa sürede sonuçlandırılması istenilebilir. Boşanma davası en kısa ne kadar sürer diye merak eden bireylerin bu süreçte atmaları gereken adım eşleri ile boşanmayı ilgilendiren tüm konularda (velayet, mal paylaşımı, nafaka, tazminat…gibi) hem fikir olmalarıdır.

Boşanma Davası En Kısa Ne Kadar Sürer – Anlaşmalı Boşanma

Boşanma davası en kısa sürede sonuçlandırılmak istenmesi durumunda açılacak boşanma davası türü, Anlaşmalı Boşanma Davası olmalıdır. Anlaşmalı boşanma davası süreç olarak doğru yürütüldüğünde boşanma 1 ile 3 ay arasında sonuçlandırılabilmektedir. Anlaşmalı boşanma davası için eşlerin belirli şartları yerine getirmeleri gerekir. 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu içerisinde anlaşmalı boşanma şartları eşlerin en kısa sürede boşanmabilmeleri adına belirlenmiştir. Boşanma davası en kısa ne kadar sürer diyen bireyler açısından anlaşmalı boşanma şartlarının yerine getirilmesi boşanma davası süresini minimuma indirecektir.

4721 sayılı Medeni Kanunda belirlenmiş anlaşmalı boşanma şartları; eşlerin bir yıldan daha uzun bir süre evli kalmış olmaları, eşlerin boşanma hususunda tüm konularda hem fikir olmaları ve bunu bir protokole bağlamaları (bknz: Anlaşmalı boşanma protokolü-sözleşmesi), açılacak boşanma davası içerisinde iki eşin de duruşmaya katılmaları şeklinde sıralanmaktadır. Boşanma Davası En Kısa Ne Kadar Sürer diyen bireylerin anlaşmalı boşanma davasına katılmamaları dava süresini uzatabileceği gibi boşanma davasının reddine de neden olabilmektedir.

Boşanma davası en kısa ne kadar sürer diye merak eden bireylerin açılacak olan anlaşmalı boşanma davasını uzman bir boşanma avukatı ile yürütmeleri süreci doğru yürütmeleri anlamı taşır. Uzman bir boşanma avukatı ile açılan anlaşmalı boşanma davası ortalama olarak 1 2 ay içerisinde sonuçlandırılabilirken, bireysel olarak açılacak anlaşmalı boşanma davası 6 7 ay sürebileceği gibi boşanma davasının reddi de söz konusu olabilmektedir. Bilindiği gibi boşanma davasının reddi durumunda bireyler 3 yıl boyunca tekrar boşanma davası açamamaktadırlar. O yüzden zorunlu olmasa bile boşanma davasının boşanma avukatı ile açılması önerilir. Boşanma Davası En Kısa Ne Kadar Sürer sürer diye merak eden kişiler açısından çekişmeli boşanma davasının doğru yürütülmesi en kısa sürede açılacak davanın sonuçlanmasına olanak sağlayacaktır.

Boşanma Davası En Kısa Ne Kadar Sürer 2015

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


sekiz − 3 =

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>