Boşanma Davası Kaç Celse Sürer?

Boşanma davalarında süre en fazla merak edilen konulardan birisi olmaktadır. Boşanma davası kaç celse sürer diye merak eden kişiler açısından açılacak olan boşanma davasının türü ve boşanma sürecinde izlenecek olan yollar boşanma davası celse sayısını belirleyebilmektedir.

Boşanma Davası Kaç Celse Sürer – Çekişmeli Boşanma

Öncelikle açılacak olan boşanma davasının niteliğine değinilmelidir. Boşanma davaları anlaşmalı boşanma davası ve çekişmeli boşanma davası olarak farklılık göstermektedir. Anlaşmalı boşanma davası kaç celse sürer diyen bireylerin uzman bir boşanma avukatı ile bu süreci yürütmeleri durumunda boşanma davası tek celsede sonuçlanabilir. Çekişmeli boşanma davası kaç celse sürer diyen kişiler açısından ise bu süreç 5 6 celsede sonuçlandırılabilir.

 

 

Anlaşmalı boşanma davalarında hazırlanacak olan boşanma protokolü, hukuki sürecin omurgasını oluşturacaktır. Bireyler hukuki anlamda doğru şekilde hazırlanmış bir boşanma protokolü ile davanın açılacağı Aile Mahkemesinin iş yüküne göre 1 hafta ile 3 ay arasında değişen bir sürede boşanabilirler. Burada boşanma avukatı tutulması süreci hızlandıran faktörlerin başında gelmektedir. Zira hukuka uygun yapılmayan boşanma işlemleri boşanma davasının reddine sebep olacaktır. Boşanma davası reddedildiği takdirde de bireyler 3 yıl boyunca tekrar boşanma davası açamazlar.

 

Çekişmeli boşanma davalarında süre açısından belirleyici olan unsurlar ise, boşanmayı getiren olayların incelenmesi, bilgi ve delil toplanması, tanık dinlenmesi, cevap dilekçelerinin yazılması… gibi bir çok prosedür olmaktadır. Çekişmeki boşanma davası kaç celse sürer diyen bireyler açısından da bu sürecin hızlandırılması adına uzman bir boşanma avukatı ile süreç yönetimi konusunda ilerlemek avantaj sağlamaktadır. Çekişmeli boşanma davaları ortalama 5 6 celsede sona erer. Bu süre de 1 ile 4 yıl arasında bir zaman anlamı taşıyabilir. En kısa sürede çekişmeli boşanma davasının sonuçlandırılması 8 ay ile 1 yıl gibi bir zamana tekabül edebilir. Uzman bir boşanma avukatı ile açılacak olan çekişmeli boşanma davası süre olarak bireysel açılmış bir boşanma davasına göre daha kısa zaman diliminde sonuçlandırılır.

 

Boşanma davası kaç celse sürer diyen bireyler açısından bu süreçte boşanma davasının süresi kadar yasal hakların korunması da önemli bir konudur. Varsa çocuğun velayetinin alınması, yasal mal paylaşımının yapılması, tazminat ve nafaka taleplerinin karşılanması gibi hakların korunması adına tutulacak bir boşanma avukatı müvekkillerine mutlak avantaj sağlayacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


8 − = bir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>