Boşanma Davası Nasıl Açılır Maliyeti Nedir?

Boşanma davası açarak evliliğini yasal olarak sonlandırmak isteyen kişilerin bu süreçte merak ettiği iki önemli durum vardır. Birincisi boşanma davası nasıl açılır, ikincisi ise boşanma davası maliyeti ne olmaktadır. Her iki konu da farklılık gösterebilen konulardır. Boşanma davası nasıl açılır maliyeti nedir diyen kişiler açısından açılacak boşanma davasının türü, boşanma davasının açılacağı yer, boşanma davasının boşanma avukatı ile yürütülüp yürütülmeyeceği gibi farklı durumlar boşanma davasının maliyetini ve nasıl açılacağını belirlemektedir.

Örnek vermek gerekirse anlaşmalı boşanma davası açacak kişiler açısından gerekli boşanma belgeleri ile çekişmeli boşanma davası açacak kişiler açısından gerekli boşanma belgeleri farklılık gösterebileceği gibi anlaşmalı ve çekişmeli boşanma davalarının maliyeti de farklılık göstermektedir.

Boşanma Davası Nasıl Açılır Maliyeti Nedir

Boşanma davası nasıl açılır maliyeti nedir diyen kişilerin bu süreçte hangi boşanma davasının hangi mahkemede açılacağı, yetkili mahkemenin doğru belirlenmesi, boşanma davasının çekişmeli mi yoksa anlaşmalı olarak mı yürütüleceği, boşanma davası belgelerinin hukuka uygun bir şekilde hazırlanması, boşanma davası harçları, bilirkişi raporları, tanık beyan etmeleri, etkili bir savunma, öne sürülen boşanma nedeninin ispatı… gibi karmaşık işler ile uğraşmaları gerekmektedir. O nedenle bu süreçte tutulacak olan boşanma avukatı bireylerin en kolay şekilde boşanma davasının açılması yürütülmesi ve sonuçlandırılmasını sağlayacaktır.

Boşanma davası nasıl açılır maliyeti nedir diyen kişilerin boşanma avukatı tutmaları onlar açısından yıllarca sürebilecek bir sürecin en kısa sürede sonuçlanmasına ve bunun dışında boşanmadan kaynaklanacak velayet, mal paylaşımı, nafaka, tazminat gibi konularda hak kaybı yaşamamasını sağlayacaktır.

Bunun dışında boşanma davasının açılması kadar istenilen şekilde sonuçlandırılması da önemlidir. Belirtmek gerekir ki boşanma davası nasıl açılır diyen kişilerin bu süreci hukuki temellere dayandıramaması, boşanma davasının reddine neden olacaktır. Boşanma davasının reddi durumunda ise bireyler 3 yıl boyunca aynı nedenle tekrar boşanma davası açamamaktadırlar.

Boşanma davasının maliyetini belirleyen unsurlar ise boşanma davasının türü ve boşanma avukatı tutulup tutulmaması olmaktadır. Eşlerin boşanma sürecinde tüm konularda hem fikir olmaları durumunda anlaşmalı boşanma gerçekleştirmeleri mümkündür. Anlaşmalı boşanma davaları çekişmeli boşanma davalarına nazaran daha kısa sürmekte buna bağlı olarak daha az maliyet anlamına gelmektedir. Boşanma davalarında boşanma avukatı tutmak ise yasal hakların korunmasını sağlayacağından külfet olarak görülmemelidir. Hem en kısa sürede boşanma davasının sonuçlanması, hem yasal hakların korunması hem de istenilen sonucun alınması adına boşanma avukatı tutulması önerilir.

Hemen Boşanma Avukatına Danış Fiyat Al!!

3 thoughts on “Boşanma Davası Nasıl Açılır Maliyeti Nedir?

    1. İyi günler, boşanma davalarında maliyeti belirleyen davanın niteliği olmaktadır. Eşiniz ile anlaşmalı boşanma yoluna giderseniz daha kısa sürede ve daha az maliyetle boşanma gerçekleştirebilirsiniz. Fakat çekişmeli boşanma davaları daha fazla maliyet ve süre içerir. Uzman bir boşanma avukatına danışarak boşanmanın maliyeti hakkında doğru bilgi edinebilirsiniz.

  1. İyi günler eşimden boşanmak istiyorum.fakat onun aranması var mahkemeye gelmeyecektir nasıl bir yol izlemeyim

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


sekiz − = 3

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>