Boşanma Davası Nasıl Açılır Nereye Başvurulur

Boşanma evlilik birliğinin yasal olarak sonuçlandırılması kavramıdır. Bu süreçte bireylerin Medeni Kanun uyarınca haklı boşanma nedenlerine sahip olmaları ve bu hususta boşanma davası açmaları gerekir. Boşanma sürecinde en fazla merak edilen konular boşanma davası nasıl açılır, boşanma davası için nereye başvurulur, boşanma davası ne kadar sürer, boşanma davasının maliyeti ne olur gibi konulardır. Bu makalemizde boşanma davası nasıl açılır ve boşanma davası için nereye başvurulur, konusunu işleyeceğiz. Boşanma Davası Nasıl Açılır Nereye Başvurulur diye merak eden kişiler açısından dikkat edilmesi gereken yasal prosedürler vardır. Boşanma Davası Nasıl Açılır Nereye Başvurulur diyen kişinin bu prosedürleri doğru uygulamaması farklı sonuçlar ortaya çıkarabilir.

Boşanma Davası Nasıl Açılır Nereye Başvurulur

Boşanma davası nasıl açılır diye merak eden kişiler açısından boşanma davası açılabilmesi için gerekli boşanma belgelerinin hazırlanması gerekir. Boşanma davası dilekçesi vasıtasıyla bireyler boşanma davası açabilirler. Boşanma davası açılırken hangi mahkemeye gidileceği, hangi mahkemenin boşanma davasında yetkili doğru belirlenmelidir. Bu noktada bireyler boşanma davası için nereye başvurabilirim şeklinde merak edebilirler.

 

Boşanma davası için nereye başvurulur diye merak eden kişilerin, son 6 ay içerisinde eşleri ile birlikte ikamet ediyor olmaları durumunda bulundukları yerdeki Aile Mahkemesine boşanma dilekçeleri ile birlikte başvuru yapmaları mümkündür. Eşlerin son 6 ay içerisinde farklı yerlerde ikamet etmeleri (resmi ikamet adreslerinin farklı olmas) durumunda ise boşanma davası, davalının bulunduğu yerde açılmalıdır. Aksi taktirde yetkisizlik nedeniyle boşanma davasında zaman kaybı söz konusu olacaktır. Boşanma davasının reddi, bireylerin aynı hukuki gerekçe ile 3 yıl içerisinde tekrar boşanma davası açmalarını engellemektedir.

 

Boşanma davasının nasıl açılacağı ve nerede açılacağı ne kadar önemliyse boşanma davasının nasıl yürütüleceği de o kadar önemli bir konudur. Bireyler açacakları boşanma davasında öne sürecekleri boşanma sebeplerini ispat etme, boşanma davasında hukuki prosedürleri doğru işletme, boşanmadan kaynaklanacak haklarını etkili savunma gibi pek çok unsuru yerine getirmelidir. Boşanmanın hukuki anlamda karmaşık ve zor olması bireylerin bu süreçte uzman bir boşanma avukatı tarafından destek almaları gereğini doğrumaktadır. O nedenle her ne kadar boşanma davalarında avukat tutulması zorunlu değilse bile boşanma avukatı tutulması önerilmektedir. Zira boşanma avukatı en kısa sürede boşanma isteminin gerçekleşmesini sağlarken diğer yandan da boşanma sonrası velayet, mal paylaşımı, nafaka ya da tazminat gibi hususlarda yaşanabilecek hak kayıplarının önüne geçebilmektedir.

Boşanma Davası Nasıl Açılır Nereye Başvurulur 2015

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


9 + = on

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>