Boşanma Davası Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Boşanma Davası açacak bireylerin bu süreçte merak ettiği konulardan birisi de boşanma davasının ne kadar sürede sonuçlanacağı olmaktadır. Boşanma davası süresi açılacak olan boşanma davası türü, boşanma davası için boşanma avukatı tutulması, boşanma davasının açılacağı Aile Mahkemesinin iş yükü gibi pek çok unsura göre farklılık göstermektedir.

Boşanma Davası Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Boşanma davası süresi açısından etkili olan en önemli unsurlardan birisi açılacak olan boşanma davası türüdür. Bu açıdan boşanma davasının anlaşmalı boşanma davası veya çekişmeli boşanma davası olması boşanma davasının süresine direk etki edecektir.  Anlaşmalı boşanma davası süre olarak en kısa sürede boşanmanın gerçekleşmesini sağlayabilmektedir. O nedenle bireylerin en kısa sürede boşanmayı düşünmeleri durumunda eşleri ile her konuda uzlaşma içerisinde olmaları önerilmektedir. Anlaşmalı boşanma davası ne kadar sürede sonuçlanır diye merak edenler açısından anlaşmalı boşanma davaları ortalama olarak 3 ay gibi bir sürede sonuçlanmaktadır. Çekişmeli boşanma davaları ise ortalama olarak 1 yıl gibi bir sürede sonuçlanmaktadır.

Boşanma davası süresi ile ilgili olarak esas etkenlerden birisi de boşanma avukatı tutulması olmaktadır. Boşanma avukatı müvekkillerinin boşanma sürecini kayıpsız atlatması adına hizmet vermenin yanı sıra, boşanma davasının en hızlı şekilde sonuçlanmasını da hedefleyerek, müvekkilinin boşanma sürecini atlatmasını hızlandırmaktadır. Her ne kadar boşanma davası için boşanma avukatı tutulması zorunlu olmasa bile boşanma avukatı tutmak taraflara sağlıklı bir boşanma gerçekleştirilmesi adına yarar sağlar.

Boşanma davası ne kadar sürede sonuçlanır diyen kişiler için boşanma davası süresini etkileyen bir diğer unsur ise boşanma davasının açılacağı yetkili mahkeme olan Aile Mahkemesinin iş yükü olmaktadır. Boşanma davasının açılacağı Aile Mahkemesinin iş yükünün fazla olması durumunda boşanma davası süresi de uzayacaktır. Aile Mahkemesinin iş yükünün hafif olması durumunda ise boşanma davası daha kısa sürede neticelenebilmektedir.

Boşanma davalarında süreyi kısaltmanın temel unsuru bireylerin boşanma davası sürecinde hukuki prosedürleri doğru bir şekilde yerine getirmeleridir. Bu anlamda bireylerin hukuki bilgi ve deneyime ihtiyaçları vardır. Boşanma davasının en kısa sürede sonuçlanması kadar istenilen sonucun alınması da önemlidir. O nedenle bireylere bu süreci uzman bir boşanma avukatı ile yürütmeleri önerilmektedir.

Boşanma Davası Ne Kadar Sürede Sonuçlanır 2015

Boşanma Davası Ne Kadar Sürede Sonuçlanır – Kaç Celse Sürer?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


5 + bir =

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>