Boşanma Davası Ne Kadar Sürer?

Boşanma davası açarak mevcut evliliğini sonlandırmak isteyen bireylerin en fazla merak ettikleri konulardan birisi de boşanma davası süresi olmaktadır. Boşanma davası ne kadar sürer diye merak eden kişiler açısından boşanma davası süresini etkileyen bir çok faktör bulunmaktadır. Eşlerin boşanma ile ilgili nafaka, tazminat, mal paylaşımı, velayet gibi konularda anlaşmış olup olmadığı, boşanma davasının açılacağı Aile Mahkemesinin iş yükü, boşanma davası için boşanma avukatı tutulması gibi durumlar boşanma davası ne kadar sürer sorusunun cevaplarıdır.

Boşanma Davası Ne Kadar Sürer – Anlaşmalı Boşanma Davaları

Boşanma davası ile ilgili eşlerin anlaşıp anlaşmamaları açılacak olan boşanma davasının türünü belirlemektedir. Eğer ki eşler boşanma konularında fikir birliği içerisinde iseler açılacak olan boşanma davası şekil ve usul yönünden anlaşmalı boşanma davası olarak adlandırılmaktadır. Tabi ki anlaşmalı boşanma gerçekleştirilmesinin şartları vardır. Anlaşmalı boşanma şartları Medeni Kanun içerisinde düzenlenmiş olup; eşlerin en az 1 yıl süre zarfında evli kalmış olmaları, boşanma konularında anlaştıklarına dair anlaşmalı boşanma protokolü imzalamaları ve boşanma davası duruşma günü ve saatinde mahkeme salonunda hazır bulunmaları şeklinde sıralanabilir.

Anlaşmalı boşanma davası açacak olan eşlerin merak ettiği konu olan anlaşmalı boşanma davası ne kadar sürer sorusunun cevabı olarak uzman bir boşanma avukatı tarafından hazırlanacak boşanma protokolü sayesinde tek celsede boşanmadır. Eşler tek celsede boşanma gerçekleştirmek adına gerekli evrakların hazırlanması etkin bir savunma yapılması yetkili mahkemede boşanma davasının açılması gibi bir çok bürokratik işlem için boşanma avukatı tutmalıdırlar. Boşanma avukatı ile yürütülen anlaşmalı boşanma davaları ortalama olarak 2 3 arasında neticelenmektedir.

Boşanma Davası Ne Kadar Sürer – Çekişmeli Boşanma Davaları

Çekişmeli boşanma davalarında ise boşanma davası ne kadar sürer sorusunu cevabı net olamayabilir. Çekişmeli boşanma davasında eşlerin bir çok konuda fikir ayrılığında olması süreci biraz daha uzatmaktadır. Çekişmeli boşanma davası ne kadar sürer diyen kişilerin bu süreçte boşanma avukatı tutmaları sayesinde çekişmeli boşanma davaları ortalama 8 9 gibi bir sürede neticelenebilmektedir. Fakat eşlerin çekişmeli boşanma davalarında boşanma avukatı tutmaları boşanma davasının yıllarca sürebilmesine de neden olabilmektedir. o nedenle her ne kadar boşanma avukatı tutulması zorunlu olmasa bile boşanma avukatı tutulması önerilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


2 + yedi =

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>