Boşanma Davası Nerede Açılır

Boşanma davası açarak evliliğini noktalamayı düşünen kişilerin bu süreçte merak ettiği konulardan biriside boşanma davasının nerede açılacağı konusudur. Boşanma davası nerede açılır diyen kişiler açısından boşanma davası açılacak olan yetkili mahkeme Aile Mahkemeleridir. Aile Mahkemesi bulunmayan yerlerde ise Asliye Hukuk Mahkemelerine boşanma istemiyle dava açılabilir.

 

Boşanma Davası Nerede Açılır ve Yetkili Mahkeme Nasıl Belirlenir?

Boşanma davası nerede açılır nereye başvurulur konularını merak edenler için boşanma davasının açılacağı yer mahkemesi, eşlerin son 6 ay içerisinde birlikte ikamet ettikleri yer mahkemesidir. Burada ikamet adresinden kasıt yasal olarak belirtilmiş ikamet adresidir. Eşlerin son altı ay içerisinde farklı yerlerde ikamet etmeleri durumunda ise boşanma davası açılacak mahkeme, davalının bulunduğu yerdeki Aile Mahkemeleridir.

 

Boşanma davası nerede açılır diyen kişilerin boşanma davasını açmaları kadar nasıl yürüttükleri de önemli bir konudur. Zira açılacak olan boşanma davasının hukuki alt yapısının oluşturulamaması durumunda dava reddedilir. 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu hangi hallerde boşanma davası açılabileceğini açıklamıştır. Buna göre özel boşanma nedenleri veya genel boşanma nedenleri içerisinden herhangi bir boşanma nedenine sahip olan bireyler boşanma davası açabilirler.

 

Boşanma hukuki açısından zor bir süreç olabilmektedir. Bu süreç içerisinde gerekli prosedürlerin doğru yerine getirilememesi boşanma davası süresini uzatabileceği gibi boşanma davasının reddine de neden olabilir. Bilindiği gibi boşanma davasının reddi gibi bir durum söz konusu olduğunda aynı nedenle 3 yıl içerisinde tekrar boşanma davası açılamaz. O yüzden boşanma davası nerede açılır diyen bireylerin bu süreçte hukuki adımları doğru yerine getirmeleri gerekir.

 

Boşanma davalarında varsa çocukların velayetinin alınması, evlilik içerisinde edinilen malların nasıl paylaşılacağı, nafaka ve tazminat taleplerinin olup olmadığı gibi hususlarda hak kaybı yaşanabilmektedir. Bu süreçte bireylerin yasal haklarını bilmeleri ve korumaları gerekir. Aksi durumda hak kaybı yaşanması olasılığı oldukça fazladır.

Boşanma zor bir süreci ifade etmektedir. Bu süreç tarafları maddi manevi olarak yıpratabileceği gibi taraflar sürecin uzaması nedeniyle psikolojik, sosyolojik açıdan da olumsuz etkilenebilmektedir. Bu aşamada en kısa sürede boşanma gerçekleştirilmesi evliliğin yürümediği noktada eşlerin bu süreci sorunsuz atlatmalarına olanak sağlayacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


− altı = 1

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>