Boşanma Davası Ortalama Ne Kadar Sürer?

Boşanma zor bir süreç olarak nitelendirilebilir. Bu süreç içerisinde taraflar maddi, manevi, psikolojik ve sosyal açıdan bir çok yükün altına girebilmektedir. O nedenle boşanma sürecinin en kısa sürede atlatılması bireylerin bu süreçten en az yıpranma payı ile kurtulmalarına olanak sağlar. Boşanma davası ortalama ne kadar sürer sorusunun yanıtlanabilmesi için bireylerin açacakları boşanma davasının niteliği ve boşanma davasının nasıl yürütüleceği belirlenmelidir. Boşanma Davası Ortalama Ne Kadar Sürer  diye merak eden kişiler açısından hukuki süreci doğru yürütmek en kısa süre içerisinde boşanmanın gerçekleşmesini sağlayacaktır.

 

Boşanma davaları usul ve şekil yönünden farklı türlerde olmaktadır. Eşlerin 4721 sayılı Medeni Kanun içerisinde belirlenen anlaşmalı boşanma şartlarını yerine getirmeleri durumunda açılacak olan boşanma davası, anlaşmalı boşanma davası olarak adlandırılır. Anlaşmalı boşanma davaları sürecin hukuki prosedürleri etkili bir şekilde işlenmesi durumunda 1 hafta ile 3 ay arasında değişen bir sürede sonuçlanmaktadır. Burada 1 hafta ile 3 ay arasında olması farklı etmenlere bağlı olduğunu göstermektedir. Örneğin boşanma davası açılacak görevli mahkemenin iş yükü boşanma davası ortalama süresini etkilemektedir. Boşanma davası süresini etkileyen bir diğer unsur ise boşanma avukatıdır. Boşanma avukatları süreç içerisinde gerekli prosedürleri hızlı bir şekilde yerine getirerek en kısa sürede boşanma davasının sonuçlanmasını ve bunun yanı sıra boşanmadan doğacak olan velayet, mal paylaşımı, nafaka ve tazminat gibi yasal hakların korunmasını sağlayacaktır.

Anlaşmalı Boşanma Davası Ortalama Ne Kadar Sürer

Anlaşmalı boşanma davaları açılacak olan mahkeme ve boşanma avukatına bağlı olarak 1 hafta ile 3 ay arasında bir sürede sonuçlandırılabileceği gibi kimi zaman bireysel olarak açılan anlaşmalı boşanma davaları 6 ile 8 ay arasında da sürebilmektedir. Tüm bu olasılıkların yanında bireylerin bilmeleri gereken en önemli unsur, boşanma davalarının istenilen şekilde sonuçlanabilmesi için hukuki altyapısının oluşturulması gerekir. Hukuki altyapısı olmadan açılacak boşanma davası, ret kararına neden olacaktır ki boşanma davasının reddi durumunda bireyler 3 yıl boyunca aynı hukuki sebeplerle boşanma davası açamamaktadırlar. Bu da gereksiz bir zaman kaybına neden olacaktır.

Çekişmeli Boşanma Davası Ortalama Ne Kadar Sürer

Çekişmeli boşanma davalarında ortalama süre ise daha uzun olmaktadır. Ortalama olarak 1 ile 2 yıl arasında değişen bir sürede çekişmeli boşanma davası sonuçlandırılabilmektedir. Çekişmeli boşanma davalarında karşı dava, cevap süresi, cevaba cevap, tanık dinlenmesi, delil sunulması gibi bir çok hukuki aşama vardır ve bireylere mutlak suretle boşanma avukatı tutmaları önerilir. Boşanma avukatı tutulması ile birlikte çekişmeli boşanma davaları ortalama olarak bir yıldan daha kısa sürebilir. Aksi durumda prosedürlerin doğru yürütülmemesi boşanma davası süresini 2 3 yıla çıkaracaktır. Çekişmeli boşanma davalarında sürenin uzun olması bireylerin bu süreçte daha fazla yıpranmalarına neden olmaktadır. Çekişmeli boşanma davalarında da yine ret kararı alınması 3 yıl boyunca yeniden boşanma davası açılmasını engelleyecektir. Bu da bireylere 4 5 yıllık bir zaman kaybını ifade eder. Boşanma Davası Ortalama Ne Kadar Sürer diyen bireylerin bu süreci doğru yürütmeleri gerekir.

 

Gerek çekişmeli gerekse de anlaşmalı boşanma davası olsun, en kısa sürede boşanma davasının sonuçlandırılması isteniyorsa, üzerinde durulması gereken esas unsur hukuki prosedürlerin doğru işletilmesi olmalıdır. Her ne kadar boşanma davalarında avukat tutulması zorunlu olmasa bile bireyler açısından boşanma davası süresi ve sonucunu direk etkileyeceğinden boşanma avukatı tutmak mutlak fayda sağlayacaktır.

Boşanma Davası Ortalama Ne Kadar Sürer 2015

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


+ 9 = onaltı

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>