Boşanma Davası Süreci

Boşanma davası açmak isteyen kişilerin merak ettiği durumlardan birisi de boşanma davası süreci nasıl ilerler bu süreç içerisinde bireyleri hangi durumlar bekler gibi konulardır. Boşanma davası süreci, belirtmekte fayda vardır ki, zor ve karmaşık bir süreçtir. Bireyler unutmasınlar, bu süreç sadece eşlerin ayrılmaları değil, bunun yanı sıra velayet, mal paylaşımı, tazminat nafaka gibi konularında neticeye kavuştuğu bir süreç olmaktadır. O yüzden mutlak suretle, boşanma sürecinin uzman bir boşanma avukatı ile yürütülmesi önerilir. Aksi durumda yukarıda sayılan hakların kaybı söz konusu olabilir.

Boşanma Davası Süreci Nasıl İşler?

Boşanma davası süreci, boşanma dilekçesinin yetkili Aile Mahkemesine verilmesi ile başlar, burada açılacak davanın türüne göre boşanma davası süreci de farklılık gösterir. Anlaşmalı olarak boşanacak eşler açısından boşanma davası süreci nispeten daha hızlı ilerler. Bu anlamda taraflar boşanmanın tüm sonuçlarında uzlaşarak uzman bir anlaşmalı boşanma avukatı tarafından hazırlanacak boşanma protokolü sayesinde tek celsede boşanma gerçekleştirebilirler. Çekişmeli boşanma davalarında ise boşanma davası süreci daha karmaşıktır. Evlilik içerisinde boşanmayı getiren olayların nasıl gerçekleştiği, hangi eşin bu olaylar üzerinde ne kadar kusura sahip olduğu ya da kusursuz olduğu araştırma konusudur. Bu da çekişmeli boşanma davası süreci açısından davanın 4 6 celse arasında sürmesine neden olabilir.

Boşanma davası süreci nasıl olur diye merak eden bireylerin, dava sürecinde gerekli tüm prosedürleri etkili bir şekilde yerine getirmeleri gerekir. Aksi durumda açılacak boşanma davası reddedilebilir. Boşanma davasının reddi durumunda ise tekrar aynı nedenle boşanma davası açılabilmesi için 3 yıl beklenmesi gerekir. Örneğin aldatma nedeniyle boşanma davası açan kişilerin boşanma davası süreci açısından yapacağı yanlışlar, davanın reddine sebep olabileceği için tekrar aldatma nedeniyle boşanma davası açabilmesi için ancak 3 yıl beklemesi gerekir. O yüzden gerek boşanma davasında istenilen sonucun alınması gerekse de boşanmanın en kısa sürede sonuçlanması adına bireylere tavsiyemiz uzman bir boşanma avukatı ile davayı açmaları olacaktır.

Boşanma davası süreci, bir çok olumsuz durumu da beraberinde getirebilir. Boşanma sürecinde taraflar maddi ve manevi anlamda yıpranabilecekleri gibi psikoloji ve sosyal açıdan da bir çok yükle karşılaşabileceklerdir. O nedenle boşanma davası süreci mümkün olan en kısa sürede sonuçlandırılmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


sekiz − 1 =

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>