Boşanma Davası ve Çocuk Bakım Nafakası

Boşanma davası açarak evliliğini yasal olarak sonlandırmak isteyen bireylerin bu süreçte merak ettiği konulardan birisi de nafaka olmaktadır. Boşanma davası açılırken bireyler çocuğun velayeti ile birlikte çocuğa ilişkin giderlerin karşılanması adına karşı taraftan çocuk bakım nafakası talep edebilmektedir.  Çocuk bakım nafakası (iştirak nafakası) talebinin yerine getirilmesi için nafaka talep edilen kişinin bir gelirinin olması gerekir. Çocuk bakım nafakası (iştirak nafakası) bağlanabilmesi için nafaka verecek olan kişinin ödeme gücünün bulunması gerekmektedir. Nafaka talep edilecek kişinin maddi gelirinin ve ödeme gücünün olması durumunda çocuk bakım nafakası (iştirak nafakası) bağlanır.

Çocuk Bakım Nafakası – İştirak Nafakası

Çocuğun bakımı için ödenecek miktar ise yine ödeme gücüne ve çocuğun ihtiyaçlarının bedeline göre belirlenecektir. Bu halde çocuk bakım nafakası, sadece çocuğun giderlerinin karşılanması için verilen nafaka türü olmaktadır. Çocuk bakım nafakası ya da diğer adıyla iştirak nafakası ile ilgili olarak merak edilen bir başka konu ise çocuk bakım nafakasının ne kadar süre ile verileceği olmaktadır. Çocuk bakım nafakası (iştirak nafakası) çocuğun yasal olarak 18 yaşını doldurması ile birlikte ödenmemektedir. Fakat çocuğun eğitiminin devam etmesi, iştirak nafakasının da ödenmeye devam etmesi anlamına gelmektedir ve üniversite bitene kadar çocuk bakım nafakası da ödenmelidir.

Çocuk Bakım Nafakası Nasıl alınır?

Çocuk bakım nafakasının miktarı sadece çocuğun eğitim ve diğer yaşamsal giderlerini karşılayacak şekilde düzenlenir. Bu hususta çocuk bakım nafakasının ne kadar olacağına eşler anlaşarak karar verebilirler. Lakin yasal olarak çocuk bakım nafakasının belirlenmesi için esas unsur hakim kanaatidir. Hakimin eşler arasındaki bu anlaşmayı onaylaması durumunda eşlerin uzlaşma içerisinde olduğu çocuk bakım nafakası miktarı da geçerli olacaktır.

Çocuk bakımı nafakası kesin bir karar değildir ve ilerleyen zamanlarda çocuğun ihtiyaçlarının artması, durumunda çocuk bakım nafakasının da artırılması istenebilir. Çocuğun hayatında giderlerinde artışa neden olabilecek bir değişiklik nedeniyle çocuk bakım nafakasının artırılması istenebilir. Bu duruma örnek vermek gerekirse çocuğun bakımı için ödenmesi gereken nafaka miktarı, çocuğun üniversiteyi kazanması ve ihtiyaçlarının artması gerekçe gösterilerek artış talep edilebilir.

Çocuk Bakım Nafakası Nasıl alınır?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


− 7 = sıfır

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>