Boşanma Davası

Boşanma davası bireylerin evlilik birliğini yasal olarak sonlandırmaları için 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu’na göre açmaları gereken dava türüdür. Boşanma sürecinde evliliğin sonlandırılması ancak Medeni Kanun’da belirlenmiş haklı boşanma nedenleri kapsamında yapılabilir. Kanun Hangi hallerde boşanmak için dava açılabileceğini açıkça ifade etmektedir. Bu noktada boşanma nedenleri içerisinden her hangi birisine sahip olunmaması durumunda açılacak olan boşanma davası reddedilecektir.

Boşanma Süreci Nasıl Yürütülür?

Boşanma davası nasıl açılır diye merak eden kişiler açısından bu davanın nasıl açılacağı kadar nasıl yürütüleceği de önemli bir noktadır. Boşanmanın hukuki süreci içerisinde yerine getirilmesi gereken prosedürler vardır ve bu prosedürlerin doğru işletilip işletilmemesi boşanmanın süresini ve boşanmak için açılan davaların sonucunu direk olarak etkiler. O yüzden bireylere boşanmanın sürecini yürütürken uzman bir avukat tarafından destek almaları önerilmektedir.

Boşanmanın süreç olarak zor olması bu süreçte gerek maddi manevi gerekse de psikolojik sosyal açıdan bir çok olumsuz durumlar karşılaşılmasına neden olmaktadır. O yüzde bu süreci doğru yürütmek yaşanabilecek olumsuzlukları da minimuma indirmek anlamına gelecektir.

 

Boşanma avukatı ile açılacak olan dava, anlaşmalı boşanmalarda  1 hafta ile 3 ay arasında değişen bir sürede evlilik birliğinin sonlanmasını sağlarken, çekişmeli boşanmalarda  yürütülecek dava 8 ay ile 1 yıl arasında bir sürede sonlandırılabilir. Normal şartlarda bireysel olarak açılacak olan boşanma davası 2 3 yıl sürebilmektedir.

Diğer yandan davalarda hukuki altyapı oluşturulamaz ise açılacak davada ret kararı alınacaktır. Bilindiği gibi boşanmanın reddi gibi bir durum ortaya çıktığında bireyler tekrar aynı nedenle 3 yıl içerisinde dava açamazlar. Bu da bireylere 3 yıl zaman kaybetmelerini ifade eder.

Boşanmak için dava açmak istiyorum diyen bireylerin istedikleri sonuçları en kısa süre içerisinde almaları adına boşanma avukatı tutmaları önerilmektedir. Boşanma davalarında müşterek çocuğun velayeti, evlilik içerisinde alınmış olan malların nasıl paylaşılacağı, tarafların nafaka ya da tazminat taleplerinin olup olmadığı gibi hususlarda hak kaybı yaşanması olasılığı oldukça yüksektir. O yüzden bireylere bu süreçte boşanma avukatı tutmaları önerilir. Boşanma avukatı müvekkilinin haklarını koruma noktasında bilgi ve deneyimi sayesinde müvekkillerine avantaj sağlamaktadır. Her ne kadar boşanmak için açılacak davalar da dahil olmak üzere açılacak davalarda avukat tutulması zorunlu olmasa bile davayı açacak kişilerin bu tür bir hak kaybı ile karşılaşmaması adına boşanma avukatı tutması gerekir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


+ dört = 6

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>