Boşanma Davasında Mirasın Paylaşımı

Boşanma davalarında mal paylaşımı yapılırken hangi malların mal rejimi içerisinde paylaşıma konu olacağı karmaşık olabilmektedir. Yasal mal paylaşımı yapılırken merak edilen konulardan birisi de boşanma davasında mirasın paylaşımı yapılıp yapılmayacağıdır. Edinilmiş mallara katılma rejimine tabi olan eşlerin bu süreçte yasal mal paylaşımı yapılırken taraflardan birisine kalan mirasın paylaşıma söz konusu olması mümkün değildir. Fakat bu durumun istisnaları vardır.

Boşanma Davasında Mirasın Paylaşımı Nasıl Yapılabilir?

Boşanma davasında mirasın paylaşımı yapılamamaktadır. Fakat bu duruma istisna oluşturan durumlar bulunur. Örneğin miras kalan ev boşanma davalarında mal paylaşımına konu olmamaktadır. Fakat bu evin gelirinden elde edilmiş olan birikimler mal paylaşımı kapsamına alınmaktadır. Veya bir başka örnekte miras kalan dükkanın işletilmesinden kazanılmış para ile satın alınan ev, araba, arsa ya da dükkan mal paylaşımına tabi olmaktadır.

 

 

Boşanma davasında mirasın paylaşımı ve yasal mal paylaşımı konuları karmaşık bir süreçtir ve bu süreç içerisinde hak kaybı yaşanması olasılığı oldukça yüksektir. O nedenle boşanma davalarında avukat tutulması önerilir. Boşanma davası açacak kişiler açısından bu süreçte mal paylaşımı konusunda hak kaybı yaşanmaması adına hakların bilinmesi ve korunması önemlidir. Bir başka örnekte miras kalan evin içerisinin yapılarak daha fazla para karşılığında satılması ve evin değerlenmesi durumunda aradaki değer farklı mal paylaşımına konu olacaktır.

 

Yukarıda verilen örneklerden de anlaşılabileceği gibi boşanma davasında mirasın paylaşımı ve mal paylaşımı konularının zor bir süreci ifade etmesi nedeniyle bu süreçte atılacak adımların doğru seçilmesi gerekir.

Boşanma davaları da dahil olmak üzere hiç bir dava için bireylerin avukat tutmaları zorunlu değildir. Lakin hukuki süreç yürütülürken uzman bir boşanma avukatı tarafından alınacak destek hak kaybı yaşanmasının önüne geçilmesini sağlayacaktır.

Boşanma davalarında mal paylaşımının nasıl yapılacağı eşler arasında sorun teşkil edebilmektedir. Kimi zaman boşanma sürecinde eşlerin ailelerinden kalan mirasın mal paylaşımına konu olup olmadığı da eşler arasında tartışmaya neden olabilir. Örneğin eşlerin herhangi birisinin ailesinden kalan mal varlığı ya da taşınmaz üzerinde eşler boşanma sürecinde paylaşıma tabi olup olmadığı noktasında uzlaşmazlığa düşebilmektedirler. Boşanma sürecinde hangi malların paylaşıma söz konusu olacağı bilgi ve deneyim gerektirir. O yüzden bu süreçte uzman bir boşanma avukatı tarafından destek alınması önerilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


4 − = sıfır

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>