Boşanma Davasını Hangi Taraf Açmalıdır?

Boşanma süreci içerisinde olan kişilerin bu süreç hakkında merka ettikleri konulardan bazıları boşanma davasını kim açmalı, boşanma davasını ilk açmak avantaj sağlar mı, boşanma davasını önce karşı taraf mı açmalıdır… gibi konular olmaktadır. Genel olarak halk arasında hukuki bilgi eksikliğinden kaynaklanan, yanlış algılar vardır. Örneğin boşanma davasını ilk açan daha avantajlıdır ya da karşı tarafın boşanma davasını açmasını beklemek, avantaj sağlar… gibi algılar son derece yanlıştır. Hukuki açıdan boşanma davasını kimin açtığının bir anlamı yoktur. O yüzden boşanma davasını hangi taraf açmalıdır diye merak eden kişilere bu makalemizde boşanma davasını kimin açması gerektiği hukusunda bilgiler vereceğiz.

Boşanma Davasını Hangi Taraf Açmalıdır?

Boşanma davasını hangi taraf açmalıdır sorusunun yanıtı aslında oldukça basittir. Boşanmak isteyen ve haklı boşanma nedenlerine sahip birey boşanma davasını açmalıdır. Burada boşanma davasını ilk kimin açtığından ziyade boşanma için Medeni Kanun’un hükmettiği özel ya da genel boşanma sebeplerinden birisine sahip olunup olunmadığıdır. Boşanma nedenine sahip olan kişi karşı tarafın boşanma davasını açmasını beklemeden kendisi davayı açabilir. Bu noktada boşanma davalarında davayı açan kişinin haklılığını ispat etmesi gerekir. Davacı öne sürdüğü boşanma sebebini ispatla yükümlüdür. Bu ispatın yapılamadığı durumlarda boşanma davası reddedilir.

Keza kendisine boşanma davası açılmış olan kişi de bu boşanma davası içerisinde karşı tarafın öne sürdüğü boşanma sebebi üzerinden kendi savını savunamayacağı için karşı dava açabilmektedir. Bu durumda boşanma davasını önce ya da sonra açmanın hukuki açıdan önemi bulunmaz. Boşanma davasını önce açabileceğiniz gibi size karşı boşanma davası açılması durumunda karşı dava da açabilirsiniz. Neticede karşı dava açıldığında da bu iki dava birleştirileceğinden dolayı, temel unsur boşanmada tarafların öne sürdüğü hukuki nedeni ispat etmeleri olmaktadır.

Boşanma Davasını İlk Kim Açmalı?

Boşanma davasını açan bireyin kim olduğu önem arz etmez. Bunun yerine boşanma için öne sürülecek olan, örneğin aldatma, terk, hakaret, şiddetli geçimsizlik, darp… gibi boşanma nedenlerinin ispatıdır. Boşanma davaısnı hangi taraf açmalıdır şeklinde yöneltilecek soruya verilecek en doğru yanıt da, haklı nedeniniz var ise boşanma davasını, karşı tarafın açmasını beklemeden siz açabilirsiniz. Diğer yandan boşanma davası açılırken öne sürülecek hukuki sebeplerin de kendilerine göre belirli şartlar dahilinde uygulanabilirliği vardır. Örneğin aldatma nedeniyle boşanma davası açmak için aldatılan kişinin olayı çğrenmesinden itibaren altı ay içerisinde davayı açması gerekir. Bu durumda boşanma davasını karşı tarafın açmasını beklemenin bir mantığı olamaz. Altı ay içerisinde aldatma nedeniyle boşanma davası açmayan kişinin bu nedenle boşanma davası açma hakkı düşer.

Boşanma davasını hangi taraf açmalıdır diyen bireylerin, 4721 sayılı Tür Medeni Kanunu içerisinde belirtilmiş boşanma nedenleri arasından herhangi birisine sahip olması boşanma davası açabilmesi için yeterlidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


− iki = 2

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>