Boşanma Davasının Reddi ve 3 Yıl Bekleme

Açılan boşanma davasının reddi sonucunda 3 yıl boyunca aynı neden ile boşanma davası açmamış bireyler açısından eşleri ile ortak hayatın yeniden kurulamamış olması durumunda fiili ayrılık yani ayrı yaşama nedeniyle boşanma davası açılabilmektedir. Fiili ayrılık nedeniyle boşanma davası açılabilmesi belirli şartlar dahilinde olan bir durumdur. Buna göre daha önce açılan boşanma davasının reddi esas unsurdur.

Boşanma Davasının Reddi Sonrası Ortak Hayatın Kurulamaması

Medeni Kanuna göre daha önce açılan boşanma davasının reddi durumunda eşlerin 3 yıl boyunca ortak hayatı yeniden kuramaları durumunda evliliğin devamının zorlanmasının gereksiz olduğu varsayılmaktadır. Daha önce herhangi bir nedenle boşanma davasının açılmış ve reddedilmiş olması gerekmektedir. Fiili ayrılık ya da ayrı yaşama nedeniyle boşanma davası açacak kişilerin daha önce hangi nedenle boşanma davası açtıklarının önemi yoktur. Yalnızca daha önce açılan boşanma davasının reddi kararı verilmiş olmalıdır.

 

Ayrı yaşama nedeniyle boşanma davası açacak kişiler açısından ortak yaşamın kurulmaması süresi 3 yıldır ve bu süre daha önce açılan boşanma davasının reddi kararının açıklanması ile başlar. 3 yıl boyunca eşlerin bir araya gelmiş olmaları ortak yaşamın kurulduğu anlamı taşımamaktadır. Fakat belirli bir süre aynı evde yaşanmış olması ortak yaşam kurulabileceği kanısı yaratmakta bu nedenle fiili ayrılık ya da ayrı yaşama sonucu boşanma davası açılamamaktadır.

 

Daha önce açtığı boşanma davasının reddi ve sonucunda bireyler aynı boşanma nedeni ile boşanma davası açamamaktadır. Örneğin daha önce evlilik birliğinin temelden sarsılması nedeniyle boşanma davası açılmış ve reddedilmiş olsun. Bireyler 3 yıl boyunca evlilik birliğinin temelden sarsılması nedeniyle boşanma davası açamamaktadırlar. Boşanma davasının reddi durumunda farklı bir boşanma nedeni ile boşanma davası açılması mümkündür. Fakat kimi zaman farklı bir boşanma nedeni mevcut değildir ve bireyler 3 yıl beklemek zorundadırlar. Bu durumda 3 yıl bekleyen ve bu sürede eşleri ile ortak yaşamı tekrar kuramayan kişiler fiili ayrılık ya da ayrı yaşama nedeniyle boşanma davası açabilirler.

 

Fiili ayrılık ya da ayrı yaşama nedeniyle boşanma davası açılması için daha önce reddedilen boşanma davasını kimin açtığının önemi yoktur. Fiili ayrılık ya da ayrı yaşama nedeniyle boşanma davasını iki taraf da açabilmektedir.

2 thoughts on “Boşanma Davasının Reddi ve 3 Yıl Bekleme

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


iki + = 3

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>