Boşanma Sözleşmesi Nasıl Hazırlanır?

Boşanma sözleşmesi diğer adıyla boşanma protokolü açılacak olan anlaşmalı boşanma davasının omurgasını oluşturmaktadır. Boşanma sözleşmesi hazırlanma amacı boşanma sürecinde eşlerin evliliği en kısa sürede bitirebilmeleridir. Açılacak olan boşanma davasının anlaşmalı olarak yürütülebilmesi için gereken şartlardan birisi de boşanma sözleşmesidir. Boşanma sözleşmesi nasıl hazırlanır diyen kişilerin bu süreçte hukuki altyapısı uygun bir sözleşme hazırlamaları gerekir.

Boşanma Sözleşmesi Nasıl Hazırlanır – Nelere Dikkat Edilir?

Boşanma sözleşmesi içerisinde taraflar her konuda hem fikir olduklarını beyan ederler, fakat uzlaşma içerisinde oldukları konuların ayrıntılı bir şekilde açıklanması gerekir. Bu noktada eşlerin varsa çocuğun velayeti, evlilik içerisinde edinilen malların nasıl paylaşılacağı, boşanma sonrası nafaka ödenip ödenmeyeceği, tarafların tazminat talep edip etmeyecekleri gibi önemli konularda ayrıntılı olarak değinilmelidir.

Her evlilik içerisinde kendine has durumları barındırmaktadır. Bu nedenle boşanmayı getiren olaylar dizi de farklılık gösterir. Boşanma sözleşmesi hazırlanırken bu durumlar göz önüne alınmalı ve bireyler özgün bir boşanma sözleşmesi hazırlatmalıdırlar. Kimi zaman boşanma sürecinde eşler adliye etrafında bulunan dilekçeciler aracılığı ile boşanma sözleşmesi hazırlatabilmektedirler. Bilinmesi gereken bu tür belgelerin hukuka uygun olarak hazırlanması ve eşlerin içerisinde bulunduğu durumu yansıtmasıdır. O yüzden kalıp halinde yazılmış ve gelişi güzel hazırlanmış bir boşanma sözleşmesi boşanma davası sürecinde sıkıntı doğurabilmektedir.

Boşanma sözleşmesi nasıl hazırlanır diye merak eden kişilerin bu süreçte boşanma sözleşmesini hukuki altyapıya uygun olarak hazırlamamaları onların boşanmadan doğacak hak kayıpları ile karşılaşmalarının yanı sıra boşanma davasının reddine de yol açabilmektedir. Bilindiği gibi boşanma davasının reddi durumunda kişi 3 yıl içerisinde tekrar boşanma davası açamamaktadır. O nedenle boşanma sözleşmesi mutlaka bu konuya vakıf bir kişi tarafından hazırlanmalıdır.

 

Anlaşmalı boşanma davası açacak kişilerin boşanma sözleşmesi hazırlarken uzman bir boşanma avukatı tarafından alacakları hukuki destek onların en kısa sürede boşanmalarına ve yasal hak kayıpları ile karşılaşmamalarına olanak sağlar. Anlaşmalı boşanma davalarında boşanma avukatı tutmak bireylere 1 hafta ile 3 ay arasında değişen bir sürede evliliğin noktalanmasına olanak sağlar. Boşanma konularında da hak kaybı yaşanmaması için de etkili bir savunma yapılması noktasında boşanma avukatı mutlak avantaj sağlamaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


× dört = 16

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>