Boşanma Süreci Nasıl ilerler?

Boşanma süreci oldukça karmaşık ve gerek taraflar gerekse de çocukları açısından oldukça yıpratıcı olabilmektedir. O yüzden boşanma aşamasında bireylerin merak ettiği en önemli durumlardan birisi “boşanma süreci nasıl olmalıdır” konusu olmaktadır. Boşanma sürecinin maddi ve manevi bir çok hususta tarafları zorlaması, olası hak kayıplarının yaşanması getirebilmektedir. O yüzden en boşanma süreci en sağlıklı şekilde atlatılmalıdır. Bu da medeni bir şekilde her iki tarafın da boşanma yönünde irade sergilemesi sonucu açılacak anlaşmalı boşanma davası ile mümkün olabilir. Diğer yandan boşanma sürecinde taraflardan birisinin boşanmak istememesi ya da boşanmanın hukuki sonuçlarında tarafların uzlaşamamaları durumunda açılacak boşanma davası çekişmeli olarak yürütülecektir.

Boşanma Süreci Nasıl İlerler?

Boşanma süreci, eğer ki anlaşmalı boşanma yapılmak isteniyorsa eşlerin “anlaşmalı boşanma dilekçesi” ile birlikte yetkili Aile Mahkemesine, Aile Mahkemesi ikamet ettikleri yerde yok ise Asliye Hukuk Mahkemesine başvuru yapmaları sonucu başlar. Burada davanın açılacağı yetkili mahkemenin doğru tespiti önemlidir. Zira boşanma davası yalnızca eşlerin son altı ay içerisinde birlikte ikamet ettikleri yer mahkemesinde açılabilir. Eşlerin resmi ikamet adresleri altı aydan daha uzun bir süredir farklı yerlerde ise boşanma davası davalının bulunduğu yerde açılır.

Boşanma sürecinde en önemli hususlardan birisi de davanın açılmasından çok davanın nasıl yürütüleceğidir. Bu noktada bireylerin doğru bir boşanma süreci yürütmemeleri ya da yürütememeleri onların hak kaybı yaşamalarına neden olacaktır. Peki boşanma davası doğru yürütülmez ise bizleri ne gibi tehlikeler beklemektedir?

Boşanma Süreci hakkında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Boşanmanın hukuki sonuçları içerisinde çocuğun velayeti, mal paylaşımı, maddi ve manevi tazminat, iştirak nafakası, yoksulluk nafakası, tedbir nafakası gibi önemli konular yer alır. Burada boşanma davası açan veya kendisine karşı bir boşanma davası açılmış kişi doğru bir mahkeme süreci yürütemez ise dava sonunda bu haklardan mahrum kalabilmektedir. Diğer yandan boşanma davasındaki hukuki prosedürlerin yanlış işletilmesi ya da öne sürülecek boşanma nedeninin ispatının yapılmamaması durumunda da boşanma davası reddedilecektir. Boşanma davasının reddi durumunda ise bireyler aynı hukuki nedenle tekrar boşanma davası açmak için 3 yıl beklemek zorundadırlar.

Görüldüğü gibi boşanma süreci nasıl işler diye merak eden kişilerin bu süreci doğru yürütmeleri önemlidir. Süreç içerisinde yapılacak hatalar ya da yanlışlıklar hak kaybı yaşanma durumu ile karşılaşılmasına sebebiyet verecektir.

Boşanma sürecinde ister anlaşmalı boşanma olsun isterse de çekişmeli boşanma olsun, mutlaka konunun uzmanı bir avukattan destek alınması önerilir. Taraflar maddi anlamda avukat tutumamaları durumunda ise bulundukları şehirdeki barolardan ücretsiz avukat talep edebilirler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


8 + dokuz =

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>