Boşanma Sürecinde Ortak Mallara Tedbir Konulması

Boşanma sürecinde eşler açısından en büyük problemlerin yaşanmasına neden olan olaylardan birisi de evlilik içerisinde edinilen malların paylaşımı konusudur. Eşlerin mal paylaşımı konusunda uzlaşma gerçekleştirememeleri ve bu konuda bir çekişme içerisinde olmaları onların boşanma sürelerini uzatan bir faktördür. Diğer yandan eşlerden birisi mal paylaşımına konu olmasın diye evlilik birliği içerisinde edinilen malların bir kısmını elinden çıkararak mal kaçırma teşebbüsünde bulunabilmektedir.

Mallara Tedbir Konulması – Eşlerin Mal Kaçırması Durumu

Evlilik birliği içerisinde hiçbir sorun yokken bu tür olaylar yaşanmamaktadır fakat evliliğin yolunda gitmediği ve boşanma sürecinin yaşandığı günlerde eşlerden birisi, edindiği malı paylaşmak istememesi, bu malı elden çıkararak açılacak olan mal paylaşımı davasına konu olmamasını planlayabilmektedir. Bu tür olaylar sık olmasa bile rastlanan olaylardır. Boşanma sürecinde eşlerin mal kaçırma girişimi görülebilen bir durumdur ve bu tip olayların önüne geçilmesi adına boşanma davası sırasında mallara tedbir konulması talep edilebilmektedir.

Bu durum özellikle 4721 sayılı Türk Medeni Kanun ile birlikte gelen “edinilmiş mallara katılma rejimi” sonrasında daha fazla yaşanmaktadır. Önceki kanunda evlilik birliği içerisinde bireylerin edinmiş olduğu mallar kendisine ait kabul edilmekteydi. Şimdiki yasada ise evlilik birliği içerisinde 2002 yılından sonra alınmış mallar evlilik içerisinde ortak mal olarak kabul görmekte ve karı koca arasında ortak pay edilmektedir. Kadınların evlilik içerisinde çalışmaması ve bu durumda mal satın almasının güçlüğü düşünülerek kadınların mağdur olmasının önüne geçmek amacıyla yapılan bu maddede 2002 yılından sonra alınılan mallar evlilik içerisinde ortak mal olarak kabul edilmektedir.

Medeni kanun içerisinde bulunan edinilmiş mallara katılma rejimi ile birlikte eşlerden birisinin boşanma sürecinde mal kaçırmak istemesi durumu daha sık karşılaşılır hale gelmiştir. Boşanma davalarında ortak mallara tedbir konulması talep edilebilmektedir.

Mallara Tedbir Konulması – Boşanma Avukatı Tutmanın Önemi

Bireyler uzman bir boşanma avukatı ile boşanma sürecini yönetmeleri durumunda eşin evlilik içerisinde edinilmiş malları kaçırma olasılığı ortadan kaldırılabilmektedir. O nedenle kesinlikle bireylere boşanma süreci içerisinde deneyimli bir boşanma avukatı ile boşanma davası açmaları önerilmektedir.

Boşanma avukatı müvekkillerinin bu tip durumlar ile karşılaşmasının engellenmesi adına boşanma davalarında mallara tedbir konulmasını talep ederek müvekkillerinin olası hak kayıplarını bertaraf edebilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


yedi − = 4

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>