Boşanma Tanıma Davası Nasıl Açılır?

Yabancı bir ülkede boşanma davası açıldığında ve evlilik yurtdışında boşanma ile sonuçlandığında bu boşanma işlemi ülkemizde geçerli olmamaktadır. Milletlerarası Özel Hukuk’a göre her mahkeme bulunduğu ülke sınırları içerisinde geçerlidir. Bu da yurtdışında gerçekleşen boşanmanın ülkemizde tanınmadığı anlamına gelir. Bu noktada yurtıdşında boşanan Türk vatandaşlarının ülkemizde boşanma tanıma davası açmaları gerekecektir. Boşanma tanıma davası nasıl açılır diye merak eden bireyler açısından bu makalemizde boşanma tanıma davası için gerekli prosedürleri anlatacağız.

Boşanma Tanıma Davası Nasıl Açılır?

Boşanma tanıma işlemi Aile Mahkemelerine açılacak olan dava ile gerçekleştirilebilir. Boşanma tanıma davası nasıl açılır diyen kişilerin gerekli belgeler ile birlikte açacağı dava sonucunda boşanma ülkemizde geçerli olacaktır. Boşanma tanıma davası için gerekli prosedürler doğru bir şekilde yerine getirilmeli ve gerekli belgeler eksiksiz olarak hazırlanmalıdır. Aksi durumda açılacak olan tanıma davası reddedilir.

Boşanma Tanıma Davası Nerede Açılır?

Boşanma tanıma davaları için görevli mahkemeler Aile Mahkemeleridir. Yurtdışında ikamet eden Türk vatandaşlarının ülkemizde açacakları boşanmanın tanınması davası için yetki ise İstanbul, Ankara ya da İzmir illerinde bulunan Aile Mahkemeleridir. Bireyler Açısında boşanma tanıma davaları Türkiye’ye gelmeden tutulacak olan boşanma tanıma tenfiz avukatı aracılığı ile kolay bir şekilde çözümlenebilir.

Boşanma Tanıma Davası Ne Kadar Sürer?

Boşanma tanıma davalarında süre oldukça esnektir. Gerekli prosedürlerin nasıl yerine getirildiğine bağlı olarak dava 1 haftada çözülebileceği gibi 4 5 yıl süren boşanma tanıma davaları da oldukça sık rastlanan bir durumdur. Burada süreyi belirleyen en önemli husus tanıma tenfiz avukatı tutulmasıdır. Yurtdışında boşanan eşlerin ikisinin de Türkiye’de farklı bir boşanma tanıma tenfiz avukatı ile bu süreci yürütmeleri, davanın 1 hafta ile 3 ay arasında bir sürede sonuçlanmasını sağlar. Boşanma tanıma davası nasıl açılır diyen kişiler açısından bireysel olarak yürütülecek olan boşanma tanıma davalarında ise süre 4 5 yılı bulabilir.

Boşanma Tanıma Davası için Avukat Tutma zorunluluğu var mıdır?

Hayır, boşanmanın Türkiye’de tanınması için avukat tutmak zorunlu değildir. Fakat boşanma tanıma davası en kısa sürede sonuçlandırılmak isteniyorsa tanıma tenfiz avukatı mutlaka tutulmalıdır. Bilinmelidir ki boşanma tanıma davasının en kısa sürede sonuçlandırılamaması farklı hak kayıplarını da beraberinde getirecektir.

Boşanma Tanıma Davası Açmazsam Ne Olur?

Yurtdışında gerçekleşen boşanmaların ülkemizde tanınmadığı durumlarda bireyler ülkemizde hala yasal olarak evli görüneceklerdir. Bu da velayet, mal paylaşımı, tazminat, nafaka, miras paylaşımı… gibi bir çok önemli konuda hak kaybı yaşanmasına neden olacağı gibi yeniden evlenme gibi bir durumda ülkemizde gerçekleşmeyecektir.

Boşanma Tanıma Davası Nasıl Açılır, Boşanma Tanıma Davası Nasıl Açılır 2015

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


8 − yedi =

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>