Boşanma Tanıma Tenfiz

Türkiye’de evlenip yurtdışında boşanma gerçekleştirmiş ya da yurtdışında evlense dahi Türk Konsolosluğuna bu evliliği bildirmiş kişilerin, yabancı mahkemede boşanma davası açarak evliliklerini sonlandırmaları durumunda, bu boşanmalar,ülkemizde geçerli olmamaktadır. O yüzden yurtdışında boşanan kişiler Türkiye’de yasal olarak evli görünmeye devam etmektedirler. Bu durum boşanmanın Türkiye’de geçerli olmaması nedeniyle çocuğun velayeti, boşanma sonrası mal paylaşımı yapılması, boşanmaya ilişkin tazminat ve nafaka gibi hususlarda hak kaybı yaşanmasının yanı sıra, yurtdışında boşanmış eşlerden birisinin vefatı durumunda diğer eşin mirasçı olmasına da neden olacağı için yabancı mahkemenin verdiği boşanma kararının kesinleşmesinden sonra mutlaka Türkiye’de boşanma tanıma tenfiz davası açılması gerekir. Boşanma tanıma tenfiz kavramı birbirinden farklı iki davayı ifade eder tanıma davası ve tenfiz davası birbirinden farklı dava türleridir.

Boşanma Tanıma Davası Nedir Nasıl Açılır?

Boşanma tanıma davası, yurtdışı mahkemesinin verdiği boşanma kararının ülkemizde tanınması adına açılan dava türüdür. Boşanma tanıma davası açılacak görevli mahkemeler, Aile Mahkemeleridir. Yurtdışında ikamet eden bireyler boşanma tanıma davası açmak istemeleri durumunda bu davayı, İstanbul İzmir ya da Ankara illerinden birisinde açabilmektedirler. Boşanma tanıma davası “boşanma tanıma tenfiz belgeleri” ile birlikte yetkili Aile Mahkemesine başvuru yapılması ile birlikte açılabilmektedir.

Boşanma Tenfiz Davası Nedir Nasıl Açılır?

Boşanma tenfiz davası ise yabancı ülkede boşanmış kişilerin bu boşanmalarına ilişkin sonuçların ülkemizde icra edilebilir olması ile ilgili olarak açılması gereken dava türüdür. Yurtdışı mahkemelerinde boşanan kişiler, velayet, mal paylaşımı, tazminat ya da nafaka gibi maddi ve manevi sonuçların Türkiye’de uygulanabilir olması adına mutlaka boşanma tenfiz davası açmalıdırlar. Aksi durumda yabancı mahkemenin vermiş olduğu kararlar Türkiye’de uygulanamaz. Boşanma tenfiz davaları da tıpkı boşanma tanıma davaları gibi Aile Mahkemelerinde açılır. Hali hazırda yurtdışında ikamet eden bireyler Türkiye’de tutacakları boşanma tanıma tenfiz avukatı ile bu davayı İstanbul İzmir Ya da Ankara illerinden birisinde açabilirler.

Boşanma Tanıma Tenfiz İşlemleri Nasıl yapılır?

Boşanma tanıma tenfiz işlemleri için bireyler tanıma tenfiz davası için gerekli belgeler ile birlikte Aile Mahkemesine başvuru yapmalıdır. Burada bilinmelidir ki boşanma tanıma tenfiz işlemleri oldukça karmaşık ve uzun olabilir. Boşanılan eşe yapılacak tebligatlar, özellikle yurtdışına gönderilmesi gereken tebligatlar göz önüne alındığında dava yıllarca sürebilmektedir. O yüzden boşanma tanıma tenfiz işlemleri mutlaka uzman bir tanıma tenfiz avukatı ile birlikte yürütülmelidir. Boşanma tanım tenfiz işlemleri en kısa sürede sonuçlandırılmak istenmesi durumunda ise yurtdışında boşanmış eşlerin her ikisinin de Türkiye’de bulunan farklı tanıma tenfiz avukatı ile davayı açmaları ortalama olarak 10 gün ile 3 ay arasında bir sürede davanın neticelenmesini sağlar. Bireysel olarak açılacak olan boşanma tanıma tenfiz davaları ise 4 5 yılı bulabilir.

Boşanma Tanıma Tenfiz Ne Kadar Sürer?

Boşanma tanıma tenfiz davalarında süreyi belirleyen unsur, eşlerin ikisinin de Türkiye’de bulunan boşanma tanıma tenfiz avukatları ile bu davayı açmaları olmaktadır. Zira tanıma tenfiz işlemleri için gerekli prosedürlerin hızlı ve doğru bir şekilde yerine getirilmesi gerekir. Aksi durumda boşanma tanıma tenfiz süresi 4 5 yılı bulabilir. Doğru bir şekilde yürütülmüş boşanma tanıma tenfiz işlemleri ise davanın açıldığı mahkemenin iş yoğunluğuna göre 10 gün ile 3 ay arasında bir sürede sonuçlandırılabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


× 8 = sekiz

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>