Boşanmada Çocuğun Bakımı İçin Nafaka Nasıl Alınır?

Boşanma davalarında nafaka talep etmek isteyen kişiler açısından farklı nafaka türleri mevcuttur. Yoksulluk nafakası, tedbir nafakası, iştirak nafakası (çocuk bakım nafakası) gibi nafaka türlerinden bireyler ihtiyaçları doğrultusunda, karşı taraftan nafaka talep edebilirler. Boşanmada çocuğun bakımı için nafaka nasıl alınır diyen kişilerin bu süreçte çocuk bakım nafakası talep etme hakları vardır. Çocuk bakım nafakası, velayeti alan bireye verilen bir nafaka türüdür. Burada amaç çocuğun ihtiyaçlarının karşılanmasıdır ve çocuk bakım nafakası miktar olarak çocuğun ihtiyaçları kadar olacaktır.

Boşanmada Çocuğun Bakımı İçin Nafaka Ne Kadar Olacaktır?

Boşanmada çocuğun bakımı için nafaka talep edecek kişiler, çocuğun eğitim,ulaşım, gıda ve giyecek gibi temel ihtiyaçları doğrultusunda talepte bulunmalıdırlar.O yüzden talep edilecek nafaka miktarı rasyonel olmalıdır. Örneğin aylık ihtiyaçları ortalama 600 TL olan çocuk için 1500 TL çocuk bakım nafakası istenmesi akılcı olmayacaktır. Ki hakim de çocuğun giderlerinin hesaplanması sonucu çocuk için nafaka bağlayacaktır.

 

Boşanmada çocuğun bakımı içn nafaka istenirken bireyler, enflasyonu göz önünde bulundurarak yıllık artış talep etmeleri de önemli bir unsurdur. Zira enflasyon karşısında nafaka miktarı değer kaybedebileceğinden dolayı, her sene nafaka artırma davası açılmasının önüne geçilebilmektedir.

 

Çocuk bakım nafakası kesin olarak verilmiş bir karar değildir. Yani değişen yaşam koşullarına göre nafaka da değişiklik gösterebilir. Boşanmada çocuğun bakımı için nafaka talep eden bireyler açısından ilk aşamada istenilen nafaka miktarı ileride yeterli olmayabilir. Örneğin boşanma sırasında çocuğun ilköğretim okuluna gitmesi esnasında gerekli olan ihtiyaçları ile üniversiteye gittiğindeki ihtiyaçları maddi anlamda farklılık gösterecektir. Bu durumda çocuk bakım nafakası da açılacak dava ile yükseltilebilir. Bu artış talebi değişen diğer şartlar için de geçerli olacaktır. Çocuğun barınma masraflarında oluşacak artış, çocuğun ulaşım ihtiyacında oluşacak artış da çocuk bakım nafakasının yükseltilmesini talep etme noktasında önem arz eder.

 

Boşanmada çocuğun bakımı için nafaka talep ederken bireylerin boşanma süreci içerisinde etkili bir savunma yapmaları gerekir. Unutulmamalıdır ki boşanma davalarında nafaka tazminat gibi maddi koşullar hakim kanaatine bağlıdır ve burada hakim kanaatini etkileyecek her türlü hukuki savunma bireyin avantajına olacaktır. O nedenle boşanma davası açılırken bireylere boşanma avukatı tumaları önerilir. Her ne kadar boşanma avukatı tutulması zorunlu olmasa da boşanma sürecinde tutulacak olan avukat nafaka, velayet, mal paylaşımı, tazminat gibi hususlarda mutlak faysa sağlar.

One thought on “Boşanmada Çocuğun Bakımı İçin Nafaka Nasıl Alınır?

  1. kardeşim ssk dan emekli eşinden 3 yıl oldu ayrıldı iki kızı üniv kazandı 150 tl herbirine nafaka öderken eşi artırmasını talep etmiş 600 tl ile geçinen evi kira olan bir kişi bunu artırabilirmi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


+ bir = 10

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>