Boşanmada Hakim Ne Sorar

Boşanma davası açacak olan kişilerin merak ettiği hususlardan birisi de boşanma davasında hakimin ne soracağı konusudur. Boşanmada hakim ne sorar diye merak eden kişiler açısından bu süreçte duruşma içerisinde hakimin soracağı sorular, boşanmayı getiren olayların nasıl gerçekleştiği, boşanmaya gerek olup olmadığı, boşanmaya neden olan tutum ve davranışlar üzerinde hangi eşin ne kadar kusurlu olduğu gibi davayı aydınlatıcı nitelikte sorulardır.

Hakim açılan boşanma davasında gerekli araştırmanın yapılabilmesi adına taraflara farklı sorular yöneltebilmektedir. Bu sorular davanın mahiyetine göre farklılık gösterebilir. Örneğin aldatma nedeniyle boşanma davası içerisinde hakim aldatmanın ne zaman gerçekleştiği, aldatmaya dair kanıtların ne olduğu, aldatma nedeniyle boşanmada tarafların talepleri gibi sorular sorarak açılan davanın çözümünü getirecek konulara değinmektedir. Belirttiğimiz üzere boşanmada hakim ne sorar diyen kişilerin açacakları boşanma davasının niteliğine göre hakimin duruşmada soracağı sorular da farklılık gösterecektir.

 

Anlaşmalı Boşanmada Hakim Ne Sorar?

Anlaşmalı boşanma davalarında eşlerin her ikisinin de boşanma yönünde irade sergilemesi, daha kolay bir boşanma süreci geçirilmesine ve boşanmanın sağlıklı bir süreci ifade etmesine olanak sağlar. Burada anlaşmalı boşanmada hakim ne sorar diye merak eden bireyler bilmelidir ki hakim eşlere, anlaşmalı boşanma protokolü içerisinde beyan ettikleri hususlar ile ilgili sorular yöneltmektedir. Örneğin, eşlerin mal paylaşımı konusunda nasıl uzlaştıkları, boşanma sonrası nafaka ve tazminat konusunda eşlerin nasıl uzlaştıkları, anlaşmalı boşanmada çocuğun velayetinin kimde kalacağı ve boşanma sonrası velayeti almayan kişinin hangi koşullarda çocuğu görebileceği gibi sorular yöneltir.

Anlaşmalı boşanmada hakim ne sorar diyen kişiler açısından bilinmesi gerekir ki boşanmalarda velayet konusunda eşlerin protokol içerisinde uzlaşmış olmaları tek başına yeterli olmayabilir. Hakimler çocuğun velayetine karar verirken çocuğun menfaatlerini ön planda tutarak karar verirler. Bu da eşler açısından etkili bir süreç yönetimi yapmalarının gerekiğini ortaya çıkarır.

 

Çekişmeli Boşanmada Hakim Ne Sorar?

Çekişmeli boşanma davaları anlaşmalı boşanma davalarına göre daha zor ve çetrefilli bir süreçtir. Burada boşanma davası içerisinde hakim boşanmayı getiren olayların araştırılması ve incelenmesi adına eşlere bir takım sorular yöneltebileceği gibi tanıklara da sorular yöneltir. Çekişmeli boşanmada hakim ne sorar diyen kişiler açısından burada sorulacak sorular, boşanmayı getiren olayların aydınlatılması adına olacaktır. Örneğin dayak darp gibi nedenle açılmış boşanma davalarında hakim soracağı sorular, bu olayın nasıl gerçekleştiği, olaya şahitlik eden kişilerin neler gördüğü ve duyduğu, olayın gerçekleşme sebebi, olay sonrası eşlerin şikayetçi olup olmadıkları… gibi sorular olabilir.

Boşanmada hakim ne sorar diye merak eden bireylerin boşanma süreci hakkında bilmeleri gereken önemli konular ile ilgili olarak mutlaka uzman bir boşanma avukatı ile iletişime geçerek izlemeleri gereken yollar hakkında bilgi almaları önerilir.

One thought on “Boşanmada Hakim Ne Sorar

  1. Eşimle 2003 yılında evlendik. 2004 doğumlu kız 7. sınıf öğrencisi. 2012 doğumlu erkek çocuklarımız var. iki evimiz vede 1 arabamız var. evin her ikisinide ve arabayıda babam aldı. babamın aldığı evlerden birini 2011 yılında sattım. birkaç ev alıp sattım ve son olarakta cebimizden bir para koymadan alım satımdan ettiğim karlarla daha yūksek değerli ev aldım. eşim anlaşmalı boşanmaya çocukların her ikisininde velayetini alarak kabul ediyor. aksi halde mal paylaşım davası açarım diyor. manisada oturuyoruz. boşanırsak eşim çalışmadığından annesinin yanına izmirde oturacak. bende çocukları bırakmak istemiyorum. toplam 3500 tl aylık gelire sahibim maaş ve 1 evin kirası. bu durumda velayet durumları. nafaka durumu nasıl olur. mal paylaşımından hak iddia edebilirmi. teşekkūr ederim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


7 + sekiz =

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>