Boşanmada Whatsapp Konuşmaları Delil Olur Mu?

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte telefon ve internet gibi iletişim araçları hayatımızın içerisine daha çok girmiş ve bir çok davranış da teknolojinin yardımı ile gerçekleşir hale gelmiştir. Bu makalemizde boşanma davasında teknolojinin nimeti sayılabilecek olan Whatsapp uygulamasının boşanma davalarında delil olarak kulanılıp kullanılamayacağı üzerinde duracağız. Boşanmada Whatsapp konuşmaları delil olarak kullanılabilir mi diye merak eden kişiler açısından öncelikle delil kavramı ve bir argümanın delil olarak kullanılabilmesi için hangi şartın yerine getirilmiş olması gerektiğine açıklık getirmekte fayda vardır.

Boşanma davaları da dahil olmak üzere her tür davalarda bir argüman delil olarak sunulabilmesi için, hukuka aykırı bir şekilde elde edilmemiş olması gerekir. Örneğin, gizli kamera görüntüleri, özel hayatın gizliliğinin ihlali sayıldığından dolayı, davalarda gizli kamera görüntüleri kullanılamamaktadır. Bu noktada bir argümanın boşanma süreci içerisinde delil unsuru olarak kabul edilebilmesi ancak hukuka uygun şekilde elde edilmesi ile mümkündür. Diğer yandan hukuka aykırı şekilde elde edilmiş olan deliller mahkemede kullanılamayacağı gibi, bu delili elde eden kişilere karşı cezai yaptırım da uygulanabilmektedir.

Boşanmada Whatsapp Konuşmaları Delil Olarak Kullanılabilir Mi?

Yukarıda değindiğimiz hukuka aykırı bir şekilde delil elde edilme unsuru bulunmadıkça, boşanmada whatsapp konuşmaları delil sayılacaktır. Örneğin, evlilik içerisinde eşlerden birisinin diğer eşi aşağılaması, küçük düşürmesi, hor görmesi, hakaret etmesi, tehdit etmesi gibi davranışlar evlilik birliğinin temelinden sarsılmasına ve sonucunda boşanmaya neden olabilmektedir. Burada eşine Whatsapp üzerinden bu tür bir davranışı gerçekleştiren kişiye karşı boşanma davası açılabilir. Boşanmada Whatsapp konuşmaları da delil olarak sunulabilmektedir. Whatsapp konuşmaları eşler arasında gerçekleştiğinden özel hayatın gizliliği esası burada bulunmaz. Boşanmada Whatsapp konuşmaları delil olarak sunulduğunda bilirkişi tarafından bu konuşmaların gerçekliği tespit edilerek boşanma gerçekleştirilebilir.

Ayrıca boşanmada Whatsapp konuşmaları dışında Whatsapp üzerinden gönderilen fotoğraflar, ses kayıtları gibi argümanlar da boşanmada delil olarak sunulabilir. Yinelemekte yarar var, boşanmada whatsapp konuşmaları ancak hukuki anlamda kabul edilebilir olması durumunda delil olarak kullanılabilir.

Hakaret, Aşağılama, Tehdit Nedeniyle Boşanmada Whatsapp Konuşmaları

Eşler arasında yapılan Whatsapp konuşmaları içerisinde eşe karşı işlenmiş olan tehdit, hakaret, aşağılama gibi unsurlar bulunması durumunda bu konuşma içerikleri boşanma davasında delil olarak sunulabilir. Burada boşanmayı getiren olayların ispatı için Whatsapp kullanılabilmektedir. Boşanma davasında sunulacak olan delile ilişkin olarak, delilin doğruluğu bilir kişi incelemesi ile birlikte tespit edilerek boşanma gerçekleştirilebilmektedir.

Aldatma Nedeniyle Boşanma Davasında Whatsapp Konuşmaları

Whatsapp uygulamasının oldukça yaygın kullanılması, aldatan kişinin Whatsapp üzerinden görüşme gerçekleştirmesi, fotoğraf gönderimi, ses kaydı paylaşımı gibi davranışları da yaygınlaştırmıştır. Bununla birlikte aldatma nedeniyle boşanma davasında Whatsapp konuşmaları delil olarak kullanılmak istenmesi durumunda yine bu hususun delil sayılabilmesi için öncelikle hukuka aykırı bir şekilde delil toplanmamış olması gerekir.

One thought on “Boşanmada Whatsapp Konuşmaları Delil Olur Mu?

  1. Öncelikle kolay gelsin. Watsap ile bir arkadaşımla konuşma gerçekleştirdim. Sonra idari soruşturma açıldı arkadaşım telefonunda bir şey gösteiriken o konuşma soruştumacı tarafından alındı. Ama arkadaşımın rızası olmadan . Arkadaşım bunlar özel konuşma bunları sizler soruşturmada kullanamassınız. izin vermiyorum dedi. karşı taraf yani soruşturmacı aldığı watsap konuşma metnini vermeyince arkadaşım izin vermiyorum ve soruşturma tutanağını imzalamayacağım diyerek çekip gitti. beni çağırdılar o watsapp konuşmalarını göstererek suçlama yaptılar. Bende bu iki kişi arasında özel bir konuşmadır. bunu kullanamassınız izin vermiyorum dedim. onlarda kabul etmedi. Sonra yazı ile müracaat yaptım yine kabul etmediler . bundan sonra nasıl bir davranışta bulunmalıyım. Neler yapmalıyım saygılar kolay gelsin..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


× altı = 42

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>