Boşanmak İstiyorum Ne Yapmalıyım?

Boşanmak istiyorum diyen bireyler mutsuz evliliklerinin yasal olarak sonlandırılması adına boşanma davası açmak durumundadırlar. Boşanma davası oldukça zor bir süreç olabilmektedir. özellikle ülkemizdeki boşanma davası süreleri düşünüldüğünde bu süreç eşler açısından yıpratıcı olabileceği gibi varsa çocuklar açısından da psikolojik bir çöküntüyü ifade edebilmektedir. O nedenle eşler bir an önce boşanmanın gerçekleşmesini isteyebilmektedirler. Bu açıdan boşanmak istiyorum ne yapmam lazım diyen kişilerin boşanmanın en kısa sürede gerçekleşmesi adına uzman bir boşanma avukatı tarafından destek alması önemlidir.

Boşanmak İstiyorum Nasıl Boşanırım?

Boşanmak istiyorum ne yapmam lazım diyen bireylerin öncelikle eşleri ile boşanma konusunda uzlaşmaya çalışması gerekir. Bunun nedeni uzlaşma olması durumunda açılacak olan anlaşmalı boşanma davasının uzlaşma olmaması durumunda açılacak olan çekişmeli boşanma davası ile kıyaslandığında daha kısa sürede neticelenmesidir.

Boşanmak istiyorum ne yapmam lazım diyen kişilerin eşleri ile uzlaşması durumunda açılacak olan anlaşmalı boşanma davası için anlaşmalı boşanma protokolü (sözleşmesi)imzalamaları gerekir. Anlaşmalı boşanma protokolü “anlaşmalı boşanma şartları” içerisindedir ve anlaşmalı boşanma protokolü olmaksızın eşler ancak çekişmeli boşanabilirler. Bu da eşlere süre açısından zaman kaybı anlamanı gelmektedir.

Diğer yandan eşlerin çekişmeli boşanma davası açmaları dava süresinin minimum 7 8 ay olmasına neden olacaktır. Çekişmeli boşanma davalarında sıklıkla karşılaşılan bir durum ise bireylerin hak kaybı yaşamalarıdır. Alınacak nafaka türü ve miktarı, çocukların velayeti, mal paylaşımı ya da maddi manevi tazminat konularında bireyler sıklıkla hak kaybı yaşayabilmektedir. O nedenle çekişmeli boşanma davalarında avukat tutulması önem arz eder.

Boşanmak istiyorum ne yapmam lazım diye merak eden bireylerin gerek anlaşmalı boşanma gerekse de çekişmeli boşanma olsun bu süreçte uzman bir boşanma avukatı ile temasa geçerek, sürecin, hukuki açıdan bilgi ve deneyimi fazla olan boşanma avukatı tarafından yürütülmesini sağlamaları mutlak fayda sağlamaktadır.

Hiçbir dava türünde avukat tutulması zorunlu değildir. Lakin boşanma davası süreleri ve yaşanabilecek hak kayıpları da göz önüne alınıp bireylerin bu şekilde hareket etmeleri önerilmektedir. Zorlu boşanma süreci içerisinde tutulacak olan boşanma avukatı bir külfet değil aksine bireylere bir kazanç olarak geri dönmektedir.

One thought on “Boşanmak İstiyorum Ne Yapmalıyım?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


altı − 2 =

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>