Boşanmalarda Mal Paylaşımı Nasıl Yapılır?

Boşanma sürecinde merak edilen konulardan birisi de yasal mal paylaşımının nasıl yapılacağı konusudur. Boşanmalarda mal paylaşımı nasıl yapılır diyen kişilerin eşleri ile mal bölüşümü esnasında bulundukları yasal mal rejimi esas alınır. Medeni kanun içerisinde eşlerin boşanmada malları nasıl bölüşeceği ile ilgili olarak farklı mal rejimleri bulunmaktadır.

Boşanmalarda Mal Paylaşımı Nasıl Yapılır – 2002 Yılından Önce

2002 yılından önce boşanmalarda mal paylaşımı yapılırken mal ayrılığı rejimi uygulanmaktaydı. Mal ayrılığı rejiminde, evlilik içerisinde alınan her mal malı alan kişinin sayılmaktadıydı. Bu durum çalışmayan kadın açısından olumsuzluk yaratmaktaydı. Özellikle bizim toplumumuzda kadının ev hanımı misyonu üstlenme oranının fazla olması kadınların evlilik içerisinde birikim yapmalarını engellemektedir. Bu da evlilik içerisinde alınan malların kocanın kazandığı para ile alınmasına ve kadının ev içerisindeki emeğinin boşanmada maddi anlamda bir getirisinin olmamasına neden olmaktaydı.

Boşanmalarda Mal Paylaşımı Nasıl Yapılır – 2002 Yılından Sonra

2002 yılında yapılan değişiklik ile birlikte boşanmalarda mal paylaşımına ilişkin olarak edinilmiş mallara katılma rejimi yürürlüğe girmiştir. Edinilmiş mallara katılma rejimi sonrası tarafların evlilik içerisinde aldığı mallar ortak mal olarak kabul edilmiş ve boşanmada kişisel mallar hariç her mal üzerinde iki tarafta hak sahibi kabul edilmiştir. Yani 2002 yılından sonra yapılan evliliklerde tarafların aksi bir mal rejimi seçmemiş olmaları durumunda boşanma davalarında yasal mal rejimleri edinilmiş mallara katılma rejimi olmaktadır.

 

Edinilmiş mallara katılma rejimi ile birlikte, evlilik içerisinde alınan araba, ev, arsa, dükkan… gibi mallar ortak mal sayılmaktadır ve boşanma durumunda her iki taraf da bu mallar üzerinde hak sahibi olmaktadır.

 

Boşanmalarda mal paylaşımı yapılırken hak kaybı ile karşılaşılması sıklıkla yaşanılan bir durumdur. Bu haksızlığın önüne geçilmesi ise ancak yasal hakların bilinmesi ve doğru bir şekilde korunması ile mümkündür. O nedenle boşanma davası açacak kişilerin bu süreçte hukuki haklarını korumaları adına uzman bir boşanma avukatı ile boşanma davası açmaları önerilmektedir. Boşanma avukatı gerek açılacak boşanma davasının en kısa sürede sonuçlandırılması gerekse de boşanma davası sonrası mal paylaşımında hak kaybı yaşanmaması adına hizmet verir. Her ne kadar boşanma avukatı tutmak zorunlu olmasa bile boşanma avukatı tutulması bireylerin avantajına olmaktadır.

 

Boşanmalarda Mal Paylaşımı Nasıl Yapılır 2015

Boşanmalarda Mal Paylaşımı Nasıl Yapılır Kimler Ne Kadar Pay Alır?

One thought on “Boşanmalarda Mal Paylaşımı Nasıl Yapılır?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


× 1 = iki

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>