Boşanmanın Türkiye’de Tanınması

Yabancı mahkemelere boşanma istemiyle başvuru yapan Türk vatandaşlarının boşanma kararları Türkiye’de tanınmamaktadır. Bu nedenle boşanma tanıma tenfiz davası açılması zaruridir. Boşanmanın Türkiye’de Tanınması davası açılarak mevcut boşanma hükümlerini Türkiye’de tanıtmak isteyen kişiler açısından boşanma tanıma tenfiz davaları meşakkatli bir süreci ifade edebilmektedir.

Boşanmanın Türkiye’de Tanınması Süresi

Boşanmanın Türkiye’de Tanınması davasının süresini belirleyen farklı unsurlar bulunmaktadır. Bireylerin boşandıkları ülke, boşanma tanıma tenfiz davası için gerekli belgelerin hazırlanması, yurtdışında boşanan eşlerin Türkiye’de ayrı ayrı boşanma tanıma tenfiz konularında deneyimli avukatlara vekalet vermesi gibi faktörler yurtdışında Boşanmanın Türkiye’de Tanınması süresini belirlemektedir.

Yurtdışında hangi ülkede boşanıldığı, boşanma tanıma tenfiz davası açılması esnasında gerekli belgelerin hazırlanması açısından farklılık yaratabilmektedir. Boşanmanın Türkiye’de tanınması davasının süresini belirleyen gerekli evrakları hazırlanması süreci içerisinde yurtdışında boşanmış kişilerin evrakların boşandıkları ülkeden Türk Mahkemelerine gönderilmesini beklemeleri boşanma tanıma tenfiz davası süresini bir hayli uzatmaktadır.

Boşanmanın Türkiye’de Tanınması davası ile ilgili atılacak olan en doğru adım ise yurtdışında boşanan eşlerin Türkiye’de bulunan uzman boşanma tanıma tenfiz avukatları ile bu süreci yönetmeleridir. Bu sayede boşanma tanıma tenfiz davaları en erken 1 hafta ile en geç 4 ay içerisinde neticelendirilebilmektedir.

Boşanmanın Türkiye’de tanınması davası açılmaması durumu ilerde daha büyük sıkıntılara gebe olmaktadır. Örneğin yurtdışında boşanma gerçekleştirmiş kişiler yıllar sonra Türkiye’ye döndüklerinde hala evli olmaları nedeniyle tekrar yasal olarak evlilik gerçekleştirememektedirler. Bu nedenle yabancı mahkemede verilen boşanma kararlarının Türkiye’de tanınması adına boşanma tanıma tenfiz davası en kısa süre içerisinde açılmalıdır.

Yurtdışında boşanmanın Türkiye’de tanınması sürecinin tüm karmaşıklığını bireyler tutacakları uzman tanıma tenfiz davası avukatları ile aşabilmektedirler. Boşanma tanıma tenfiz davası sürecinin yıllarca sürmesi yerine tutulacak olan tanıma tenfiz avukatı sayesinde 1 hafta ile 4 ay arasında değişen sürelerde bireyler, yabancı ülke mahkemelerince verilmiş olan boşanma kararlarını Türkiye’de tanıtabilmektedirler.

Yurtdışında gerçekleşen boşanma işlemlerinde bireylerin Türkiye’de açmaları gereken tanıma davası ya da tenfiz davasında yetkili mahkeme Aile Mahkemesidir. Bireyler bu işlemi Türkiye’ye gelmeden de burada tutacakları boşanma tanıma tenfiz avukatları aracılığı ile giderebilirler.

2 thoughts on “Boşanmanın Türkiye’de Tanınması

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


4 + = yedi

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>