Boşanmanın Türkiye’de Tenfizi

Boşanma davası yurtdışında görülen Türk vatandaşları açısından yurtdışı mahkemelerinin verdiği boşanma kararları ülkemizde geçerli olmamaktadır. Milletlerarası Özel Hukuk normlarına göre her boşanma kararı verilen ülke içerisinde geçerlidir. O yüzden boşanmanın ve boşanmaya ilişkin hukuki sonuçların ülkemizde de geçerli olabilmesi için tenfiz davası açılması gerekir. Boşanmanın Türkiye’de Tenfizi kavramı, yurtdışı mahkemelerinin boşanmaya ilişkin vermiş oldukları velayet, mal paylaşımı, nafaka ve tazminat gibi konulardaki kararların ülkemizde icra edilebilir olması ile ilgilidir. Bu noktada tenfiz davası açılmaması bireylerin ileride velayet, mal paylaşımı, nafaka tazminat, yeniden evlenme, miras gibi bir çok konuda hak kaybı yaşamalarına neden olmaktadır.

 

Boşanmanın Türkiye’de Tenfizi Nasıl Yapılır?

Boşanmanın ülkemizde tenfiz için açılacak boşanma tenfiz davalarında görevli mahkeme Aile Mahekemesi olmaktadır. Bireyler boşanma tenfiz davası belgeleri ile birlikte tenfiz davası başvurusu yapabilirler. Yurtdışında ikamet eden kişiler boşanma tenfiz davası açmak istemeleri durumunda Türkiye’de bulunan boşanma tenfiz avukatları aracılığı ile bu davayı açabilmektedirler. Süreç olarak tenfiz davası hukuki prosedürlerin nasıl yerine getirildiğine göre farklı zamanlarda sonuçlanabilmektedir.

 

Boşanmanın Türkiye'de Tenfizi

Boşanmanın Türkiye’de Tenfizi

Boşanmanın Türkiye’de Tenfizi Ne Kadar Sürer?

Boşanma kararının Türkiye’de tenfiz edilmesi için bireylerin hukuki süreci nasıl yürüttükleri tenfiz davası süresini belirleyecektir. Bu süreçte yurtdışında boşanan kişiler bireysel olarak tenfiz davası açabilecekleri gibi avukat tutarak da bu davayı yürütebilirler. Bireysel olarak açılan tenfiz davaları 3 4 yıl gibi bir sürede sonuçlanabilmektedir. Boşanan eşlerden yalnız birinin Türkiye’de avukat tutmaları durumunda boşanmanın Türkiye’de tenfizi 6 7 ay sürerken, boşanmış eşlerin Türkiye’deki farklı tenfiz avukatları aracılığı ile tenfiz davası açmaları durumunda ise bu dava 1 hafta ile 3 ay arasında sonuçlandırılabilmektedir.

 

Boşanmanın Türkiye’de Tenfizi Maliyeti Ne Kadar Olur?

Boşanmanın Türkiye’de tenfizi sürecinde, tenfiz davası açılabilmesi için gerekli tüm evraklar için ödenecek ücretler, tenfiz davası açma ve yürütme için yargılama giderleri, boşanma tenfiz avukatı ücretleri yer alır. Tenfiz avukatı tutmak zorunlu değildir fakat bu davanın yıllarca sürebileceği düşünüldüğünde bireysel olarak davanın takip edilmesi daha fazla maliyet ortaya çıkarabilmektedir. Bu yüzden yurtdışında boşanan kişilerin her ikisinin de Türkiye’de farklı boşanma tenfiz avukatı ile bu davayı açmaları önerilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


yedi × = 42

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>