Çalışan Kadın Nafaka Alabilir Mi?

Boşanma sonrası alınabilecek farklı nafaka türleri mevcuttur. Boşanma aşamasındaki bireylerin merak ettiği konulardan birisi de çalışan kadının nafaka alıp alamayacağıdır. Çalışan kadın nafaka alabilir mi diye merak edenler açısından öncelikle bireylerin hangi nafaka türlerini hangi şartlar altında alabileceklerine değinmek gerekir.

Tedbir Nafakası Nedir?

Tedbir nafakası boşanma davası sürerken taraflardan yoksulluğa düşecek olan kişinin diğer eşe dava süresince ödemesi gereken nafaka türüdür. Boşanma süreci içerisinde taraflar maddi anlamda yıpranabilmektedirler. Bu durumda yoksulluğa düşen kişi boşanma gerçekleşinceye kadar, bu mağduriyeti gidermek isteyebilir. Boşanma sürecinde tedbir nafakası almak isteyen bireylerin hakimden tedbir nafakası bağlanması yönünde talepte bulunması gerekir. Hakim böyle bir talep yokken kendisi tedbir nafakası ödenmesi yönünde karar veremez.

Yoksulluk Nafakası Nedir?

Yoksulluk nafakası, boşanma sonrası maddi anlamda yaşam standartları düşecek olan kişinin bu durumunun bir nebze de olsa giderilmesi anlamdında eşinden her ay aldığı para olarak ifade edilir. Yoksulluk nafakası alabilmek için belirli şartların yeirne getirilmesi gerekir. Çalışan kadın nafaka alabilir mi diye merak eden kişiler açısından, kadının maddi durumu, karşı tarafın nafaka ödeyebilme gücü ve evlilik sona erdikten sonra kadının yaşam standardındaki düşme gibi hususlar incelenerek boşanma sonrası nafaka alınabilir. Öncelikle boşanma sonrası nafaka almak isteyen kişinin, boşanmayı getiren olaylarda eşinden daha az kusura sahip olması yada kusursuz olması gerekir. Yani aldatma nedeniyle açılan boşanma davalarında aldatan eş, kusurlu olacağından karşı tarafın nafaka ödeme gibi bir durumu olmaz.

İştirak Nafakası (Çocuk Bakım Nafakası)

Çalışan kadın nafaka alabilir mi diye merak eden kişiler açısından çocuğun bakımı için alınacak iştirak nafakalarında kusur oranına bakılmaksızın, velayeti alan eski eşe nafaka ödenir. İştirak nafakası yalnızca çocuğun masraflarını karşılayacak ölçüdedir. İştirak nafakalarında kadının çalışığ çalışmaması bir şey ifade etmez. Müşterek çocuğun bakımı için velayeti almayan kişi, karşı tarafa her ay iştirak nafakası ödemek zorundadır. Çalışan kadın nafaka alabilir mi diye soran kişilerin iştirak nafakası almaları için hakimin velayeti kadına vermesi yeterlidir.

Çalışan Kadın Nafaka Alabilir Mi?

Çalışan kadın nafaka almak istemesi durumunda evlilik içerisinde yaşam standartları ve diğer eşin geliri gibi hususlar belirleyici olacaktır. Örneğin eşi doktor olan kadının asgari ücrete çalışıyor olması durumunda evlilik içerisinde yaşam standardı daha yüksek olacağı kanaat getirilerek her ne kadar belirli bir gelire sahip olsa da kadına nafaka bağlanabilir. Eşi ile eşit maaş ya da çok yakın maaş alan kadın ise yoksulluk nafakası alamayabilir. Onun yerine çocuğun velayetinin alınması durumunda iştirak nafakası alabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


8 × yedi =

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>