Çekişmeli Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Boşanma sürecinde eşlerin herhangi bir konuda uzlaşma sağlamamış olmaları durumunda açılacak olan boşanma davası çekişmeli boşanma davası olarak adlandırılmaktadır. Boşanma sürecinde bireylerin çekişmeli boşanma ile ilgili olarak merak ettiği konulardan birisi de çekişmeli boşanma davası nasıl açılır konusudur. Çekişmeli boşanma davası nasıl açılır diye merak eden bireyin boşanma davası belgeleri ile birlikte Aile Mahkemesine başvuru yapması gerekir.

Çekişmeli Boşanma Davası Nasıl Açılır – Süreç Nasıl İşler?

Boşanma hukuki süreç olarak karmaşık bir süreci ifade eder. Çekişmeli boşanma davalarında bireyler boşanma davasının açılacağı yetkili mahkemeyi doğru tespit etmek, boşanma davası için hukuki sebepleri doğru belirlemek, boşanma davasında öne sürülen boşanma nedenlerini ispat etmek gibi bir çok hukuki prosedürü yerine getirmekle yükümlüdürler. Aksi durumda çekişmeli boşanma davası nasıl açılır diyen kişilerin açacakları boşanma davası reddedilecektir.

 

Çekişmeli boşanma davası nasıl açılır diyen kişiler açısından üzerinde durulması gereken asıl unsur, boşanma davasının nasıl açılacağı değil, boşanma davasının nasıl yürütülmesi gerektiğidir. Çekişmeli boşanma davası sürecinin etkili bir şekilde yürütülmesi gerek boşanma davası süresi gerekse de boşanma sonrası yaşanması muhtemel hak kayıplarının önüne geçmek adına önem arz etmektedir.

 

Çekişmeli boşanma davalarında bireyler, çocuğun velayeti, evlilik içerisinde alınan malların paylaşımı, nafaka ve tazminat talepleri gibi konularda hak kaybı yaşayabilmektedir. O nedenle çekişmeli boşanma sürecini yürütürken bireylerin hukuki bilgi ve deneyime ihtiyaçları olmaktadır. Bu aşamada tutulacak olan boşanma avukatı müvekkillerinin en kısa sürede boşanmalarını sağlarken diğer yanda boşanmadan kaynaklanabilecek hak kayıplarını da önleyebilmektedir.

Çekişmeli Boşanma Davası Nasıl Açılır diyen kişinin boşanma davası açması gereken görevli mahkemenin Aile Mahkemesi olduğunu belirtmiştik. Fakat kimi zaman ikamet edilen yerde Aile Mahkemesi bulunmayabilir. Bu durumda da bireyler çekişmeli boşanma davası açmak istemeleri durumunda davayı açacakları yetkili mahkeme Asliye Hukuk Mahkemesidir. Bireyler eşleri ile birlikte ikamet ettikleri yerde Aile Mahkemesinin bulunmaması nedeniyle boşanma davasını Asliye Hukuk Mahkemesine açabilirler. Eğer eşler 6 aydan daha uzun bir süredir farklı yerlerde ikamet ediyorsalar bu defa davanın açılacağı yer davalının bulunduğu yerdeki Asliye Hukuk Mahkemesidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


üç × 9 =

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>