Çekişmeli Boşanma Davası Ne Kadar Sürer?

Çekişmeli boşanma davası eşlerin evliliklerini yasal olarak bitirmeleri sürecinde boşanmaya ilişkin konularda hem fikir olmamaları sonucunda açılacak olan boşanma davası türüdür. Çekişmeli boşanma davası ile ilgili olarak merak edilen konulardan birisi de çekişmeli boşanma davası ne kadar sürer sorusudur. Çekişmeli boşanma davası süresi açısından belirleyici olan faktörler vardır ve bireylerin bu süreci en kısa sürede sonlandırmak istemleri durumunda izlemeleri gereken yol uzman bir boşanma avukatı ile boşanma davası açılması olmalıdır.

Çekişmeli boşanma davası ne kadar sürer diye merak eden bireyler açısından bu süre ortalama olarak 1 yıldır. Fakat daha kısa veya daha uzun zaman dilimlerinde de çekişmeli boşanma davası sona erebilmektedir.

Çekişmeli boşanma davası süresi için belirleyici olan kıstaslar; süreci boşanma avukatı ile yürütmek, boşanma davası açılacak Aile Mahkemesinin iş yükü, çekişmeli boşanma davası için gerekli belgelerin doğru şekilde hazırlanması ve öne sürülecek boşanma nedeni gibi durumlar çekişmeli boşanma davası süresini etkilemektedir.

Çekişmeli Boşanma Davası Ne Kadar Sürer

Çekişmeli boşanma davası açacak bireyler açısından boşanma davasının en kısa sürede sonuçlandırılması, zor bir sürecin en kolay şekilde atlatılması anlamına gelmektedir. O nedenle bireylere bu süreçte boşanma davalarında uzman bir boşanma avukatı tutmaları önerilir. Zira boşanmanın hukuki temellere dayanmaması durumunda çekişmeli boşanma davası reddedilmekte ve bireyler aynı nedenden dolayı 3 yıl içerisinde tekrar boşanma davası açamamaktadır.

Çekişmeli boşanma davası süresi açısından belirleyici olan bir diğer unsur çekişmeli boşanma davasının açılacağı aile mahkemesinin iş yüküdür. Aile Mahkemesinin iş yoğunluğu fazla olması durumunda duruşma günü daha ileri bir tarih olacağından çekişmeli boşanma davası da daha uzun sürecektir.

Çekişmeli boşanma davası açarken öne sürülen boşanma nedeni de çekişmeli boşanma davası süresine etki etmektedir. Örneğin hayata kast nedeniyle boşanma davası açacak kişiler için çekişmeli boşanma davası daha kısa sürebilmektedir. Bunun nedeni hakim, hayatına kast edilen bireyin aynı durum ile ikinci kez karşılaşmaması adına boşanma sürecini hızlandıracaktır.

Çekişmeli boşanma davası ile ilgili olarak en kısa sürede netice almak isteyen kişilerin bu süreçte boşanma avukatı tutmaları gerek dava süresi, gerek davanın hukuki temellere dayandırılması gerekse de boşanma sonrası yaşanabilecek hak kayıplarının önlenmesi adına mutlak fayda sağlamaktadır. O yüzden boşanma avukatı tutmak zorunlu olmasa bile boşanma avukatı tutulması önerilmektedir.

Çekişmeli Boşanma Davası Ne Kadar Sürer 2015

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


× 6 = yirmi dört

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>