Çekişmeli Boşanma Davası Süresi

Çekişmeli boşanma davası açacak olan kişiler bu sürecin ne kadar süreceğini merak edebilmektedirler. Çekişmeli boşanma davası süresi farklı kriterlere göre değişebilmektedir. Eşlerin boşanma avukatı tutmaları, boşanma davasının açılacağı mahkemenin iş yükü, boşanma davası için öne sürülen boşanma nedeninin doğru seçilmesi ve etkili bir şekilde savunulması gibi farklı durumlar, çekişmeli boşanma davası süresi açısından belirleyicidir.

Çekişmeli Boşanma Davası Süresi – Avukatın Etkisi

Çekişmeli boşanma davası açacak kişilerin en kısa sürede boşanma davalarının sonuçlanması için boşanma avukatı tutmaları onların menfaatine olmaktadır. Boşanma Avukatı müvekkilinin zorlu boşanma sürecini bir an evvel atlatabilmesi adına hukuki destek sağlamaktadır. O nedenle bireylerin zorunlu olmasa bile boşanma avukatı tutmaları önerilmektedir. Zira boşanma avukatı gerek çekişmeli boşanma davası süresi açısından gerekse de boşanma sonrası velayet, mal paylaşımı, nafaka ya da maddi manevi tazminat gibi hususlarda müvekkilinin hak kaybı yaşamaması adına mutlak fayda sağlar.

Çekişmeli Boşanma Davası Süresi – Dava Nerede Açılır?

Çekişmeli boşanma davası süresi açısından belirleyici olan bir başka faktör ise çekişmeli boşanma davası açılacak olan Aile Mahkemesinin iş yükünün fazla ya da az olmasıdır. Çekişmeli boşanma davasının açılacağı yetkili mahkeme eşlerin son 6 ay içerisinde birlikte ikamet ettikleri yerde bulunan Aile Mahkemesidir. Davanın açılacağı Aile Mahkemesinin iş yükünün fazla olması duruşma gününün daha ileri bir tarihte olmasına neden olacağı için çekişmeli boşanma davası süresini uzatabilmektedir.

Çekişmeli boşanma davası süresi için önem arz eden bir başka konu ise boşanma davası için gerekli belgelerin hazırlanması, çekişmeli boşanma davası için öne sürülecek boşanma nedeninin doğru belirlenmesi ve ispatıdır. Bu prosedürlerin hukuki bir temele dayandırılarak çözülmesi çekişmeli boşanma davası süresini kısaltıcı unsurdur.
Çekişmeli boşanma davası süresi bireylerin süreç içerisinde doğru adımlar atması durumunda 7 8 ay gibi bir sürede neticelenebilirken, bireyler bu süreçte hata yapmaları durumunda bu dava yıllarca sürebilecektir. Hatta yıllarca süren boşanma davası sonrası çekişmeli boşanma davasının reddi gibi bir sonuç da ortaya çıkabilmektedir. Bu durumda yeniden boşanma davası açılmak istenmesi durumunda aynı hukuki gerekçe ile boşanma davası açılabilmesi için 3 yıl beklenmek zorundadır.

Çekişmeli Boşanma Davası Süresi 2015

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


6 + yedi =

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>