Çekişmeli Boşanma Davası

Çekişmeli boşanma kavramı eşlerin evliliklerini yasal zeminde noktalamaları süreci içerisinde uzlaşma içerisinde olmamaları anlamına gelmektedir Boşanma süreci içerisinde eşlerin boşanma ile ilgili konularda uzlaşma içerisinde olmaması durumunda ise açılacak boşanma davası türü çekişmeli boşanma davası olarak adlandırılır.
Çekişmeli boşanma davası süreç olarak anlaşmalı boşanma davası ile kıyaslandığında daha zahmetli ve daha uzun olmaktadır. Çekişmeli boşanma davası açarak mevcut evliliğin noktalanması aşamasında eşler nafaka, velayet, mal paylaşımı ya da tazminat gibi konularda uzlaşma içerisinde olamamaktadırlar. O nedenle boşanma davası daha uzun sürebilmektedir.

Çekişmeli Boşanma Davası – Boşanma Nedenleri

Çekişmeli boşanma davası açarak mevcut evliliğin sonlandırılması için davayı açacak kişinin haklı bir boşanma nedenine sahip olması gerekir. Boşanma nedenleri ile ilgili hangi durumların boşanma sebebi sayılıp hangi durumların boşanma sebebi sayılmayacağını sitemiz üzerinden takip edebilir ya da içerisinde bulunduğunuz durumun boşanma nedeni olarak sayılıp sayılmayacağını iletişim sayfasından bizlere danışarak öğrenebilirsiniz.

Çekişmeli boşanma davaları süre olarak ortalama 1 yılı bulabilen bir dava süreci olmaktadır. Eşler çekişmeli boşanma davası açmak istemeleri durumunda son altı ay içerisinde birlikte ikamet ettikleri yerde bulunan Aile Mahkemelerine boşanma davası dilekçeleri ile birlikte başvuru yapabilirler. Eşlerin son altı ay içerisinde farklı bir yerde ikamet etmeleri durumunda yine çekişmeli boşanma davası ikamet edilen yerde açılmalıdır.

Çekişmeli boşanma davaları neticesinde bireylerin hak kaybı yaşama olasılıkları da daha fazla olmaktadır. Eşlerin nafaka, velayet, mal paylaşımı ya da tazminat gibi boşanmayı ilgilendiren konular üzerinde hak kaybı yaşanmaması adına boşanma davası esnasında etkili bir savunma yapmaları önem arz eder.

Çekişmeli Boşanma Davası – Boşanma Davası Süreci

Çekişmeli boşanma davası süreci içerisinde eşler gerek psikolojik gerekse de maddi anlamda yıpranabilmektedirler. Ve hatta bu süreç içerisinde varsa müşterek çocuklar da psikolojik olarak olumsuz etkilenmektedirler. O nedenle boşanma davasının en kısa sürede sonuçlanması istenilen bir durumdur.

Çekişmeli boşanma davası süresini belirleyen bir takım unsurlar bulunur. Bu unsurlar; çekişmeli boşanma davasının açılacağı yetkili mahkemenin iş yoğunluğu, çekişmeli boşanma davası süreci içerisinde boşanma avukatı tutulması, çekişmeli boşanma davası içerisinde öne sürülecek olan boşanma nedeninin doğru tespiti ve etkili savunulması… gibi bir çok unsur çekişmeli boşanma davası süresini etkilemektedir. O nedenle boşanma davası sürecini, bireylerin boşanma davalarında deneyimli bir boşanma avukatı ile yürütmeleri önerilmektedir.

3 thoughts on “Çekişmeli Boşanma Davası

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


8 − beş =

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>