Çocuk istememe Boşanma Nedeni Sayılır Mı?

Boşanma davalarına konu olan hususlardan birisi de evlilik içerisinde eşlerden birisinin çocuk istememesi olmaktadır. Çocuk istememe gibi bir durumda eşlerden birisinin çocuk sahibi olmak istemesi evliliğin temelinden sarsılma ile sonuçlanabilmektedir. Evlilik içerisinde çocuk istememe, çocuk isteme kadar doğal bir durum olsa da ortak yaşam kurulmasının çocuk istememe nedeniyle sekteye uğradığı durumlarda bu davranış yani çocuk istememe boşanma nedeni olarak öne sürülerek boşanma davası açılabilmektedir.

Çocuk istememe Boşanma Nedeni Sayılır Mı?

Evlilik birliğinde tarafların mutlu bir ortak yaşam kurabilmeleri ancak ortak paydada buluşmaları ile mümkün olabilir. Bu noktada eşlerden birisinin çocuk istemesi, diğer eşin çocuk istememesi bu mutluluğa gölge düşürebilmektedir. Çocuk istememe boşanma nedeni sayılır mı diyen bireyler açısından 4721 sayılı Medeni Kanun ortak yaşam kurulmasının taraflardan beklenmeyecek şekilde evlilik birliğinin temelinden sarsılması durumunda boşanma davası açılabileceğine hükmeder. O halde çocuk istememe boşanma nedeni olarak öne sürülmesi için evlilik birliğinin temelinden sarsılmış olması esas unsurdur.

Eşim Çocuk İstemiyor Boşanma Davası Açabilir Miyim?

Eşlerden birisinin çocuk istememesi gibi bir durumda diğer eş çocuk sahibi olmak istiyorsa ve bu evlilikten çocuk sahibi olamayacağını düşünüyorsa boşanma davası açabilmektedir. Çocuk sahibi olmak herşeyden fiziken çocuk yapabilmeye elverişli olmak ile ilgili bir durumdur. Bu durum insan yaşamı içerisinde her zaman olamayabilir. Özellikle kadınlarda yaş ilerlerdikçe çocuk sahibi olma şansı da azalmakta hatta menopoz dönemiyle sona ermektedir. Hal böyle olunca belirli bir yaştan sonra kadınları çocuk sahibi olma şansı kalmamaktadır. Bu durumda evlilik içerisinde kadının çocuk istemesi erkeğin istememesi sorunu yaşandığında kadın açısından eşinin çocuk istememe davranışı evlilik birliğinin temelinden sarsılmasına neden olabilmektedir. Çocuk istememe boşanma nedeni sayılır mı diyen kişilerin bu noktada boşanma davası açabilmeleri mümkündür.

Çocuk İstememe Nedeniyle Boşanma

Çocuk istememe nedeniyle boşanma yalnızca kadın açısından boşanma nedeni değildir. Bu durum erkek açısından da boşanma nedeni olarak öne sürülerek boşanma davası açılabilir. Erkeğin çocuk istemesi ve kadının çocuk yapmak istememesi, kadının çocuk yapmak istemesi ama erkeğin çocuk sahibi olmak istememesi… gibi durumlarda boşanma davasına konu olabilir. Burada çocuk istememe nedeniyle boşanma davası açıldığında üzerinde durulan esas unsur yaşanılan durumun evlilik birliğini temelinden sarsıp sarsmadığıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


dört + 2 =

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>