Darp Nedeniyle Boşanma

Boşanma, eşlerin yasal olarak evliliklerini sonlandırmaları kavramıdır. 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu’na göre eşlerin boşanabilmeleri için haklı bir boşanma sebebi ortaya koymaları gerekir. Darp edilme, şiddet uygulama, dayak atma gibi eylemler de bireylerin açacakları boşanma davası içerisinde boşanma sebebi olarak ortaya koyabilecekleri nedenlerden birisidir. Darp nedeniyle boşanma eşlerden birisinin diğer eşe şiddet uygulaması, neticesinde aile birliğinin temelden sarsılması ve birlikte yaşama olgusunun imkansız hale gelmesi ile mümkündür.

Darp Nedeniyle Boşanma – Hastane Raporu 

Eşi tarafından darp edilen bireyler buna ilişkin karakola başvuruda bulunarak şikayetçi olmaları ve neticesinde hastaneden alacakları darp raporu ile boşanma gerçekleştirebilmektedirler.

Darp etme eylemi son derece ilkel bir davranıştır ve boşanma davalarına da sıklıkla konu olmaktadır. Eşi tarafından darp edilen bireyler bu noktada boşanma davası açarak boşanma isteminde bulunabilirler.

Darp etme ya da dayak atma nedeniyle açılan boşanma davaları incelendiğinde genellikle kocanın şiddetine maruz kalındığı görülmekle birlikte kadının erkeğe karşı fiziksel şiddet uyguladığı boşanma davaları da bulunmaktadır. Genel olarak darp nedeniyle açılan boşanma davalarında şikayet konuları; eşim bana şiddet uyguluyor, kocam beni darp etti, kocam sürekli dövüyor, kocam bana dayak atıyor şeklinde sıralanabilmektedir.

Darp Nedeniyle Boşanma – Suç Duyurusunda Bulunmak Gereklidir

Darp nedeniyle boşanma davalarında uygulanan şiddetin ölçüsü oldukça önemlidir. Zira ağır bir şiddete uğranılması durumunda hayata kast boşanma sebebi kapsamında değerlendirilen davranış neticesinde hakim beklemeden boşanmaya hükmedebilmektedir. Hayata kast nedeniyle boşanma davalarında hakim davayı açan bireyin tekrar aynı muameleye maruz kalmasına olanak vermeden boşanmaya hükmedebilmektedir.

Anlaşmazlık ve sorun her aile birliği içerisinde olabilecek bir durumdur. Fakat işin içerisine darp ya da dayak gibi fiziksel şiddet girmesi evlilik birliğini temelden sarsmaktadır. Darp nedeniyle açılacak olan boşanma davalarında hakimler fiziksel şiddetin derecesine göre ilk duruşmada da boşanmaya hükmedebilmektedirler.

Darp nedeniyle boşanma davalarında, fiziksel şiddeti ortaya çıkaran olaylarda bireylerin kusurları incelenmekle birlikte fiziksel şiddet uygulayan bireyin kusuru daha fazla olmaktadır. Bilindiği gibi kusur boşanma davalarında tazminat, velayet, nafaka gibi boşanma konularını direk etkileyebilmektedir.

Darp Nedeniyle Boşanma davası nasıl açılır , eşinden şiddet gören kişi ne yapmalıdır?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


sekiz − = 2

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>