Düğünde Takılan Takılar Kime Ait

Düğünde ya da nişanda takı takılması ve bu takıların (altın, saat, para, mücevher) kime ait olduğu, evlilik içerisinde eşler arasında anlaşmazlığa neden olabildiği gibi boşanma sürecinde de taraflar düğünde takılan takılar kime ait sorunsalını yaşamaktadır. Boşanmayı isteyen kişiler arasında düğünde takılan takıların hangi tarafa ait olduğu konusu sıklıkla yaşanılmaktadır. Belirtmek gerekir ki ister gelin tarafının takmış olduğu takılar, isterse de erkek tarafının takmış olduğu takılar olsun geline takılan düğün takıları kime ait sorusunun yanıtı kadın olacaktır.

 

Erkek tarafının düğünde taktığı takılar geline bir bağış olarak nitelendirilir. O yüzden geline takılan takılar evlilik içerisinde erkek tarafından alınması durumunda bu davranış haksız bir davranış olarak karşımıza çıkar. Düğünde takılan takılar kime ait sorunun ilk ayağı kadına takılan takıların kime ait olduğudur. Burada kadına takılan takıların tamamen kadına ait olduğu kabul edilmektedir.

 

Peki Erkeğe Düğünde Takılan Takılar Kime Ait ?

Düğünde erkeğe takılan takıların kime ait olduğu (altın, künye, saat, para…) ile ilgili olarak ise o yöredeki adetlere göre şekillenmektedir. Kimi yerlerde erkeğe düğünde takılan takılar da kadına ait olmaktadır. Kimi yerler de ise erkeğe takılan takılar erkeğe aittir.

 

 

Kimi zaman evlenecek olan kişiler farklı yörelerden olmaktadır. Erkek ile kadının farklı örf ve adetlere sahip olması, ve birden fazla düğün yapılması durumunda da her düğünde takılan takılar kime ait olduğu düğünün yapıldığı yöredeki örf ve adetler göz önüne alınarak belirlenir. Örneğin erkek tarafının yaptığı ve erkeğin memleketinde gerçekleşen düğün için o yörenin örf ve adetleri baz alınırken kadın tarafı için kadının memleketinde yapılan düğünde kadının memleketindeki örf ve adetler baz alınmaktadır.

 

Düğünde takılan takılar kime ait sorusunun bir diğer unsuru ise kişisel eşyalardır. Kişisel eşya olarak takılmış takılar bireylerin kendisine aittir. Örneğin kimi bölgelerde gelinin babası adet olarak erkeğe saat hediye etmektedir. Bu düğünde takılan takı şeklinde yapılabilir. Bu durumda saatin damadın kişisel eşyası sıfatında olması nedeniyle düğünde takılan takılar kadına aittir genellemesinin dışında bırakılır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


8 + = oniki

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>