En Büyük Boşanma Nedeni Aldatma

Eşler arasında boşanmayı getiren olaylar içerisinde en büyük boşanma nedeni olarak görülen unsurlardan birisi aldatma eylemidir. Aldatma nedeniyle boşanma davası açacak kişiler açısından aldatma nedeniyle boşanma davası açılabilmesinin belirli şartları vardır. Öncelikle boşanma nedeni aldatma olarak öne sürülebilmesi için aldatılan kişi aldatma olayını öğrendikten itibaren 6 ay içerisinde boşanma davası açmalıdır. Zira 6 ay içerisinde aldatma nedeniyle boşanma davası açılmaz ise eşin affedildiği kanısı oluşmaktadır. Ve bireyler 6 ay geçmişse aldatma sonucu boşanma davası açamamaktadır.

Boşanma Nedeni Aldatma

En büyük boşanma nedenleri içerisinde bulunan aldatma ve aldatılma davranışları ile ilgili açılacak olan boşanma davaları içerisinde, aldatma nedeniyle boşanma davası açacak kişilerin öne sürdükleri nedeni ispat yükümlülüğü vardır. Peki aldatılan kişi boşanma davası açmasının ardından aldatma eylemini nasıl ispat edebilir? Aldatılan kişi aldatmayı ispat için çeşitli argümanlar kullanabilmektedir. Aldatma eylemine şahitlik etmiş bir kişi tarafından boşanma davasına tanıklık edilmesinin yanı sıra aldatmanın ispatı için kredi kartı ekstreleri, otel kayıtları, telefon görüşmeleri, sms içerikleri, whatsapp konuşmaları, Facebook, Google Plus gibi sosyal medya paylaşımları, görüşmeleri yazışmaları, e-postalar ve buna benzer bir çok argüman aldatma nedeniyle boşanma davalarında ispat için kullanılabilmektedir.

Boşanma Nedeni Aldatma – Tazminat Hakkı

Aldatma sonucu boşanma davalarında aldatan taraf kusurlu olarak kabul edilmektedir. Boşanma davalarında kusur, boşanma sonuçlarına direk olarak etki edebilmektedir. Velayet, mal paylaşımı, nafaka, tazminat gibi konularda aldatan tarafa karşı talepte bulunulabilmektedir. O nedenle boşanma davası açacak kişilerin yasal haklarını korumaları adına boşanma davası avukatı tutmaları önerilmektedir.

Ayrıca aldatma nedeniyle boşanma davası açacak kişilerin aldatma eylemine ilişkin haklarından birisi de aldatma eyleminin gerçekleşmesine sebep olan 3. kişiye açacakları tazminat davasıdır. Bireyler boşanmanın gerçekleşmesinden sonra aldatmada payı olan 3. kişiye karşı tazminat davası açarak tazminat talebinde bulunabilmektedirler.

Aldatılan birey açacağı boşanma davasında aldatma nedeni boşanma olarak öne sürerken bu aldatma eylemini kanıtlaması gerekir.  Aldatma eyleminin ispatının yapılamadığı durumlarda açılacak boşanma davası reddedileceğinden dolayı birey aldatma nedeniyle boşanma davası açmak istemesi durumunda 3 yıl beklemek zorunda kalacaktır. O yüzden bu süreçte etkili bir savunma yılması gerekmektedir.

En fazla Görülen Boşanma Nedeni Aldatma Mıdır?

Boşanma Nedeni Aldatma ise izlenecek yol nedir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


altı − = 2

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>