En Kısa Sürede Boşanma

Boşanma hukuki süreç olarak farklı sürelerde sonlandırılabilmektedir. Bu süreçte açılacak boşanma davasının niteliği en kısa sürede boşanma gerçekleştirilmesi açısından belirleyicidir. Eşler en kısa sürede boşanma gerçekleştirmek istemeleri durumunda 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu içerisinde belirlenmiş olan “anlaşmalı boşanma şartları” yerine getirilerek boşanma davası açabilirler. En kısa sürede boşanma için açılması gereken boşanma davası türü anlaşmalı boşanma davasıdır.

 

En Kısa Sürede Boşanma için yerine getirilmesi gereken “anlaşmalı boşanma şartları”

  • Eşlerin en az bir yıl evli kalmış olmaları gerekir. Eşlerin bir yıldan daha kısa bir evliliğe sahip olmaları durumunda açılacak boşanma davası anlaşmalı olarak yürütülememektedir. O yüzden yerine getirilmesi gereken ilk şart 1 yıllık evlilik süresidir.
  • Eşler açısından en kısa sürede boşanma ancak tüm konularda uzlaşma içerisinde olunması ile mümkündür. Eşler tüm konularda hemfikir olduklarını, hazırlanacak olan anlaşmalı boşanma protokolü içerisinde beyan etmelidirler. Anlaşmalı boşanma davası eşler tarafından imzalanmalıdır. Bu sözleşme en kısa sürede boşanma için açılacak anlaşmalı boşanma davasının omurgasını oluşturacaktır.
  • Anlaşmalı boşanma davası, sonucunda en kısa sürede boşanma gerçekleştirilmek istenmesi durumunda bireylerin yerine getirmeleri gereken şartlardan sonuncusu ise boşanma davası duruşmalarına katılınmasıdır. Tarafların her ikisi de duruşmalara katılmakla yükümlüdür. Davalara katılmama durumunda hangi tarafın davaya katılmadığına göre farklı sonuçlar ortaya çıkabilmektedir. Örneğin dava ileri bir tarihe ertelenebileceği gibi, anlaşmalı boşanma davası reddedilebilmektedir.

 

En kısa sürede boşanma tarafların boşanma isteklerini ortaya koymaları ve boşanmayı ilgilendiren tüm hukuki sonuçlarda hem fikir olmaları ile mümkündür. Bunun yanı sıra açılmak istenen boşanma davasında taraflar hukuki prosedürleri de doğru bir şekilde ve hızlı yerine getirmelidirler. Boşanma davalarında en hızlı şekilde sonuç alınması ancak hukuki prosedürlerin doğru işletilmesi sonucu elde edilir. Bu anlamda gerek anlaşmalı boşanma davası olsun gerekse de çekişmeli boşanma davası olsun tarafların boşanma avukatı tutmaları onların en kısa sürede boşanma gerçekleştirmelerine olanak sağlayacaktır. Boşanma avukatı tutmak zorunlu bir durum değildir fakat boşanma davasının en kısa sürede sonuçlanmasını sağlamanın en önemli unsurlarından birisi boşanma avukatı tutulmasıdır. Boşanma avukatları süre dışında bireylerin yasal haklarının da korunması adına hizmet verirler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


7 − üç =

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>