En Kolay Nasıl Boşanılır?

Boşanmanın hukuki anlamda zor ve karmaşık olması, tarafların bu süreçte sorunlar yaşamalarına neden olabilmektedir. Bu nedenle eşler açısından en kolay şekilde boşanma onların, gerek maddi gerekse de manevi anlamda boşanmayı daha kolay atlatabilmelerine olanak sağlar. Bu yazımızda En Kolay Nasıl Boşanılır diye merak edenler açısından hızlı ve sağlıklı şekilde boşanma davasının nasıl olacağı, tarafların boşanma sürecinde atmaları gereken adımlar ve izlenecek hukuki yollar hakkında bilgi vereceğiz.

En Kolay Nasıl Boşanılır?

Boşanma sürecinde açılabilecek iki farklı tür boşanma davası vardır. Bunlardan ilki, eşlerden birisinin boşanmak istememesi ya da boşanmanın maddi ve manevi sonuçlarında eşlerin uzlaşma sağlayamaması sonucu açılacak olan çekişmeli boşanmadır. En kolay nasıl boşanılır sorusunun cevabı çekişmeli boşanma değildir. Çekişmeli boşanma davaları süre olarak yılları bulabileceği için tarafların kolay bir boşanma süreci geçirebilmeleri adına diğer boşanma davası türü olan anlaşmalı boşanma davasını açmaları gerekir.

Medeni Kanun anlaşmalı boşanma yöntemi ile evliliğin kolay bir şekilde sonlandırılabilmesi için tarafların belirli şartları yerine getirmiş olmalarını istemektedir. Buna göreen kolay nasıl boşanılır diye merak edenlerin en az bir yıl evli kalmış olmaları, boşanmanın tüm sonuçlarında mutabık olduklarına dair bir anlaşmalı boşanma protokolü imzalamaları ve açılacak olan davada duruşmaya katılmaları gerekir.

Anlaşmalı boşanma davaları süre olarak çekişmeli boşanma davalarından çok daha kısa sürmektedir. Öyle ki en kolay nasıl boşanılır diyen kişilerin hukuki süreci bir boşanma avukatı ile yürütmeleri durumunda dava tek celsede sonuçlandırılabilir. Bu da mahkemenin iş yüküne bağlı olarak 1 ay ile 3 ay arasında bir sürede eşlerin boşanmalarına olanak sağlar.

En kolay nasıl boşanılır diyen bireyler açısından, boşanma sürecinin hızlı olması boşanmanın maddi ve manevi sonuçlarında bir değişiklik yaratmasına yol açmaz. Taraflar yine aynı sonuçlar üzerinde haklara sahiptirler fakat anlaşmalı boşanmalarda, eşlerin boşanmanın tüm sonuçlarında uzlaşmaları, dava sürecinin daha kısa olmasına olanak sağlar. Çekişmeli boşanmalarda olduğu gibi ispat yükümlülüğü, kusur oranlarının belirlenmesi, tanık dinleme, bilirkişi raporlarının beklenmesi gibi süreci karmaşıklaştıran unsurlar olmadığı için anlaşmalı boşanma en kolay nasıl boşanılır diyen kişilerin izlemesi gereken boşanma yöntemi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Çekişmeli boşanma süreci ise, hukuki anlamda daha karmaşıktır. Bu süreç içerisinde eşler, boşanmayı getiren olayların ispatını yapmak adına bir çok prosedürü doğru şekilde yerine getirmelidir. Bu da dava sürecinin ortalama olarak 4 ile 6 celse arasında sürmesine neden olabilir. Çekişmeli boşanma davaları yıllarca sürebildiği için eşler, evliliğin en kısa sürede sonuçlanması adına anlaşmalı boşanma yoluna gidebilirler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


− iki = 2

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>