Erkeğin Çalışmaması Boşanma Nedeni Mi?

Evlilik birliği içerisinde eşlerin birbirlerine olan yükümlülüklerini yerine getirmemeleri evlilik birliğinin sarsılmasına hatta kimi zaman birlikte yaşama olgusunun ortadan kalkmasına neden olmaktadır. Erkeğin çalışıp evi geçindirmesi de bu yükümlülükler arasında sayılabilir. Her ne kadar Medeni Kanun mutlu bir evlilik için erkek ve kadının eşit sorumluluğa sahip olduğunu belirtse de Türk aile yapısı içerisinde çalışma görevi erkeğin sorumluluğunda olan bir durum olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle erkeğin çalışmaması boşanma nedeni olarak kabul edilmekte ve bu durum boşanma davalarına da onu olmaktadır. Erkeğin çalışmaması nedeniyle boşanma davası açılması için meşru bir neden olmaksızın erkeğin çalışmayı kendi rızası ile reddetmesi gerekmektedir.

Erkeğin Çalışmaması – Meşru Neden Kavramı

Burada meşru neden olmaksızın sözlünden kasıt erkeğin çalışmasına engel olan bir durumun olmaksızın çalışmayı reddetmesidir. Örneğin erkeğin çalışmasına engel bir durum olarak sağlık problemleri, askerlik hizmetini yapması, hali hazırda iş arıyor olması gibi nedenler sayılabilmektedir.

Erkeğin sürekli olarak işsiz olması yapabileceğinden daha iyi bir iş araması ve kabul edilebilir süreden daha fazla süre işsiz olması durumunda da boşanma davası açılabilmektedir.

Erkeğin Çalışmaması Nedeniyle Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Kocanın çalışmaması durumunda boşanma davası açmak isteyen bireyler açısından boşanma süreci zor ve yıpratıcı bir süreç olabilmektedir. bu süreçte bireylerin en kısa sürede eşinden ayrılmak istemesi durumunda uzman bir boşanma avukatı ile iletişime geçerek en kısa sürede boşanabilmesi mümkündür. Erkeğin çalışmaması nedeniyle açılacak boşanma davalarında boşanma davası süresini belirleyen kimi unsurlar vardır. Eşlerin boşanma ile ilgili konularda uzlaşma içerisinde olması, boşanma avukatı tutulması, boşanma davasının açılacağı mahkemenin iş yükü gibi nedenler boşanma davası süresini direk olarak etkilemektedir.

Kocanın çalışmayı reddetmesi ve evin geçimini sağlamaması durumunda hakimler çalışmama durumunun meşru bir nedeni olup olmadığı üzerinde durmakta ve eğer gerçekten koca çalışmak istememesi nedeniyle işsiz ise hakim boşanmaya hükmedebilmektedir.

Erkeğin çalışmaması durumu ile ilgili boşanma davası açmak isteyen bireylerin bu süreçte alacakları hukuki yardım sağlıklı bir şekilde boşanmanın gerçeklemesini sağlamaktadır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


3 + yedi =

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>