Eşe İftira Atma Nedeniyle Boşanma

Eşe iftira atmak evlilik içerisinde gerekli olan sevgi saygı ve güvenin zedelenmesi anlamına gelecektir. Bu noktada evlilik birliği zedeleneceğinden ve ortak yaşam kurulamayacağından dolayı bu gerekçeyle boşanma davası açılabilmektedir. Boşanma davası için gerekli olan haklı nedenler 4721 sayılı Medeni kanun içerisinde açıklanmaktadır. Eşe iftira atma nedeniyle boşanma davası açacak kişiler açısından bu neden, özel boşanma nedenleri arasında yer almaz. Eşe iftira atma genel boşanma nedenleri arasında yer alacaktır ve bireyler bu gerekçe ile boşanma davası açarken “evlilik birliğinin temelinden sarsılması nedeniyle boşanma” davası açabilirler.

Eşe İftira Atma Boşanma Nedeniyle Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Boşanma davası açılabilmesi için, boşanma istemiyle yetkili Aile Mahkemesine başvuru yapılması gerekir. Boşanma davalarında görevli mahkemeler Aile Mahkemeleri olup Aile Mahkemelerinin bulunmadığı yerlerde boşanma davası Asliye Hukuk Mahkemelerine açılabilir. Davanın açılacağı yer ise eşlerin son altı ayda birlikte ikamet ettikleri yer mahkemesidir. Bu noktada Eşe İftira Atma Nedeniyle Boşanma isteminde olan birey, boşanma dilekçesi ile birlikte davayı açabilir. Eşe İftira Atma Nedeniyle Boşanma davası nasıl açılır diyen kişiler açısından bu süreçte davanın açılması kadar bu davanın nasıl yürütüleceği de önemli bir husustur. Zira eşe iftira nedeniyle boşanma davası içerisinde gerekli ispatın yapılması davayı açan kişiye aittir ve gerekli ispatın yapılamaması davanın reddine neden olacaktır.

Eşin İftira Atması Nedeniyle Boşanma Dilekçesi Nasıl Hazırlanır?

Eşe iftira nedeniyle boşanam davası açılırken davayı açacak kişinin kusursuz bir boşanma dilekçesi ile boşanma davasını açması gerekir. Boşanma dilekçesi açılacak olan davanın iskeletini oluşturur ve boşanma nedeni, boşanmayı getiren olayların izahı, boşanma sonrası nafaka velayet mal paylaşımı, tazminat gibi bir çok konuda istek ve talepleri içerir. O yüzden olası bir hak kaybı ile karşılaşılmaması adına bireylerin mutlaka kusursuz bir boşanma dilekçesi ile davayı açmaları önerilir. Bu aşamada Eşe İftira Atma Nedeniyle Boşanma dilekçesi hazırlayacak bireyler Medeni Kanunun 166. maddesi uyarınca “evlilik birliğinin temelinden sarsılması nedeniyle boşanma” gerekçesini öne sürmelidirler. Kanun, ortak yaşam kurulmasının taraflardan beklenmeyecek şekilde evlilik birliğinin sarsıldığı noktada boşanma davası açılabileceğine hükmeder. Bireylerin de açılacak boşanma davası içerisinde ortak yaşam kuramadıkları yönünde hakim kanaati oluşturmaları gerekir.

Eşe İftira Atma Nedeniyle Boşanma Davası Ne Kadar Sürer?

İftiraya uğrayan kişi bu nedenle boşanma davası açarken merak ettiği konulardan birisi de açılacak boşanma davasının süresi olmaktadır. Boşanma davası süresi davanın niteliğine ve gerekli prosedürlerin nasıl işletildiğine göre farklılık gösterecektir. Bu noktada açılabilecek 2 farklı boşanma davası türü vardır. Anlaşmalı boşanma yoluna gidecek eşler iftira nedeniyle boşanma davasını en kısa sürede sonuçlandırabilirler. Çekişmeli boşanma davalarında ise süre daha uzun olacaktır. Burada boşanma davası süresini etkileyen bir diğer unsur ise, davanın nasıl yürütüldüğüdür. Hangi boşanma davası türü olursa olsun bireylerin gerek yasal haklarını korumaları gerekse de boşanma davasını minimum sürede sonuçlandırabilmeleri adına uzman bir boşanma avukatı ile boşanma davasını açmaları önerilir. Boşanma avukatı boşanma için gerekli prosedürleri etkili bir şekilde yerine getirerek müvekkiline bu konuda avantaj sağlayacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


6 + üç =

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>